Şener Şen

şener şen

Şener Şen kimdir? Nerelidir? Asıl mesleği nedir? Bu ve buna benzer sorular ile Şener Şen’in hayatı ile ilgili detayları yazının devamında paylaşacağız.

Şener Şen Oyunculuk Öncesi Yaşamı

Şen, 1941 yılının son günlerinde Adana’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babası tanınmış bir oyuncu olan Ali Şen’dir.

Şener Şen ise oyunculuk mezunu değildir. Köy Enstitüleri mezunudur. Mezun olduktan sonra öğretmenlik hizmeti yapmıştır. Fakat bir süre sonra babası gibi o da oyunculuğa yönelir. Fakat babasından farklı olarak sinema değil tiyatro oyuncusu olmak ister.

Şener Şen’in Tiyatro, Figüran ve Yan Rolleri

Öğretmenliği bırakan Şen bir süre çeşitli tiyatrolarda çalışmalar yürütür. Tiyatronun geliri düşük olduğu için ekonomik kaygılar doğrultusunda sinema sektörüne yönelir. Bir süre çok ufak rollerde figüranlık yapar. Figüranlık işine girmek için tek bir şart koşmuştur. Hak ettiği paranın aynı gün verilmesini talep eder.

Figüranlık bir süre sonra yan karakterlere evrilir. Fakat bu yan karakterler hep benzer özelliklere yazılır. Hababam sınıfında aldığı rol Şener Şen için oyunculuk kariyerinin tetikleyici rolü olur. Aynı filmde Kemal Sunal da canlandırdığı karakter ile kariyerini tetikler.

Şener Şen’in Sinemadaki İkinci Parlaması

Yan rollerde oldukça iyi işler çıkaran Şen, artık daha tanınır bir hale gelmiştir. Fakat bir türlü başrol teklifi gelmemektedir. Yapım şirketleri dönemin tekelleşmiş yönetmeni olan Ertem Eğilmez’e baskı yapar ve sonunda başrol için anlaşılır. Fakat bunun bir anlaşma olduğu pek söylenemez.

Şen’e gelen teklifler hep daha önce hayat verdiği yan karakterlerin başrole taşınmış halidir. Oyuncu böyle bir başrolü oynamak istemez. Sürekli Ertem Eğilmez ile bu konuda ters düşerler. Ünlü oyuncu kendi oynamak istediği senaryoyu Eğilmez’e sunar. Yönetmen bu senaryoyu beğenmez ve üstü kapalı bir şekilde bu film başarı elde etmezse bir daha oyunculuk yapamazsın der.

Velhasıl senaryo kabul edilir ve Namuslu Namussuz filmi çekilir. Film çok büyük ses getirir. Bu sayede Şener Şen kariyerindeki konumunu değiştirmiş ve istediği yöne doğru ilerlemektedir.

Ertem Eğilmez’in Son Filmi Arabesk, Şener Şen ve Müjde Ar

Arabesk filmi yönetmen Eğilmez’in son filmidir. Başrollerde Şener Şen ve Müjde Ar vardır. İsmini duyup izlediğinizde isim yanıltıcı gelebilir. Çünkü Türk sinema tarihine ironik bir gönderme yapmaktadır.

Filmde birbirlerine âşık iki başrol vardır. Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez konularından olan kavuşamamayı işler. Fakat Türk sinemasında kavuşmayı engellemek için yazılmış ne kadar absürt hikaye varsa hepsini bir güldürü temasında işlerler. Karakterler kör olur, gözleri açılır, vurulur, hapse girer, kötü yollara düşer ve tecavüze uğrarlar.

Eğilmez belki Türk sinemasında böyle bir devrin kapanması için belki de kendi yaptığı filmlere uygun bir son olarak bu filmi çekmiştir.

Eşkıya

Rollerde seçilme hakkından seçme hakkını kazanan ünlü oyuncu, Yavuz Tuğrul’un önemli yapıtlarından olan Eşkıya filminde başrol olarak oynar.

Eşkıya filmi kurgulanan bir karakter olan Baran yani eşkıya çevresine şekillenir. Yıllar önce eşkıyalık yapan Baran, ağalara, tüccarlara kök söktürmüş ve iyi para biriktirmiştir. Yakın bir arkadaşı ve en güvendiği adamı olan Berfo tarafından ihbar edilip tutuklanır. Berfo, cezaevine giren Baran’ın paralarını çalar ve Baran’ın sevgilisi ola Keje’yi ailesinden satın alır. Baran’ı defalarca öldürmek için cezaevinde organizasyon da yapar fakat Baran tahliye olur ve geçmişin hesaplarını sormak ve sevdiğini görmek için yola koyulur.

Yayınlandığı dönem çok büyük bir rekor kırarak 2.500.000 (iki buçuk milyon) bilet satışı yapar. Bu film ile birlikte ünlü oyuncu Türk sinema tarihindeki yerini daha da derinlere kazır.

Şener Şen’in Son Dönem İşleri

Muhsin Bey, Gölge Oyunu gibi filmler ile çok farklı bir Şener Şen karşımıza çıkmıştır. Fakat Eşkıya filminin etkisi ile Kabadayı çekilir. Eşkıya kadar olmasa da büyük bir başarı sağlar. Gönül Yarasında oynadığı rol ile biraz daha filmlerin biçimleri değişir.

Son olarak Cem Yılmaz ile birlikte rol aldığı Av Mevsimi filminde cinayet polisi olarak karşımıza çıkar. Bu çektiği son filmi olur.

İki kez evlenmiş ve bir kız çocuğu sahibi olan ünlü oyuncu 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalığa yakalandığı bildirilmiştir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap