Serklaj Ne Zaman Yapılır? Serklaj Operasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Serklaj Ne Zaman Yapılır?

Serklaj Ne Zaman Yapılır? ; hamile kadınların erken doğum riski ile karşılaştıkları zamanlarda yapılan bir cerrahi işlemdir. Eğer size de bu acil durum operasyonu önerildiyse kapsamlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Serklaj Nedir?

Serklaj, servikal yetmezliğin cerrahi tedavisine verilen isimdir. Serklaj rahim ağzını gebelik sonuna kadar kapalı tutmaya yarayan bir işlemdir. Bu işlemde rahim ağzını çevreleyen bir dikiş geçilir bağlanır ve serviks büzülür.
Anne adayına serklaj uygulaması yapılmasının gerekli olduğuna karar verildikten sonra serklaj ne zaman yapılır sorusu akla gelmektedir. Gebenin ihtiyacı olması durumunda zaman geçirmeden operasyon gerçekleştirilmelidir.

Gebeliğin 28. haftasından önce, henüz doğum kasılmalarının başlamadığı dönemde yapılacak vajinal muayene sırasında, servikste yani rahim ağzında açılma ya da incelme söz konusu olduğunda, acil serklaj operasyonu tanısı konulur. Bebeğin amniyon kesesinin anne adayının rahim ağzına doğru uzamaya başlaması diğer bir deyimle hunileşmesi gözlemlenirse acil operasyonu yapmak gerekir. Bu yüzden düzenli kontrollerde görülüp hemen müdahale edilirse, ciddi sonuçlar doğmadan engellenebilir.

Serklaj Operasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Anne adayının daha önceki gebeliklerinde erken doğum öyküsü varsa ve serviks uzunluğu vajinal ultrasonografi sonucuna göre 2 ya da 2,5 cm veya daha kısa ise bu da acil operasyon gerektiren başka bir durumdur. Bu durumlarda vakit geçirmeden düşük ve erken doğum riskine karşı operasyonunun acil olarak yapılması gerekir. Acil ya da kurtarma serklajı olarak adlandırılan bu işlem, mevcut servikal yetmezliğe geç müdahale edilmesinin bir sonucu olarak beklenildiği kadar yararlı olmamaktadır.
Koruyucu işlem için ise çoğunlukla uygun gebelik haftası beklenir. Gebeliğin 12.-16. haftaları arası koruyucu işlemin uygulanması için en uygun dönemdir. Koruyucu işlemin uygulanabileceği en geç dönem konusunda ortak bir fikir olamamakla birlikte; erken doğum tehlikesini arttırabilecek etkenler göz önünde bulundurularak, gebeliğin 24. haftasından sonra koruyucu işlemin yapılması önerilmemektedir.

İşlem Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Serklaj ne zaman yapılırsa yapılsın işlem öncesinde, ultrasonografide fetüsün canlılığı ve herhangi bir anomalinin olmadığının tespit edilmesi ve gebelik döneminin belirlenmesi gereklidir. Yine işlem öncesi gebede idrar yolu ve vajinal enfeksiyonların varlığının araştırılması, herhangi bir enfeksiyon varsa bunun tedavi edilmesi, dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir konudur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap