Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır?

sigortalının eşi

Sigortalının Eşi ne zaman sağlıktan yararlanır? Eve sorumuz bu. Sigortalı bir bireyin eşi ve çocukları belli bir zaman sonra bazı sağlık kurumlarından ücretsiz olarak faydalanabilir. Ve bunun için Sigortalının belli bir zaman sigortalı çalışması gerekmekte.Bu ve buna benzer soruların cevabı aşağıda..Buyurun buradan.

  

 

 

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır?

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır? Sorusu çokça merak edilen konulardan biridir. Günümüzde sigorta ve sağlık hizmetleri almak isteyen birçok insanın defalarca aradığı ancak zihninde yine de bir resim oluşturamadığı yazılardan sıkıldıysanız bu yazı tamda siz göre. Bu yazı kapsamında Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır, Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir 2020, Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları, Sadece sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım, İşe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar 2020, Erkek eşinin sigortasından yararlanmak için gerekli evraklar gibi konuları detaylıca inceleyeceğiz.

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır?

Sigortalı olmak için bazı özel durumlarda bunu SGK’ ya bildirmemiz gerekirken bazı durumlarda da bu işlemler otomatik olarak başlar. Sigortalı aktif olarak iş başladıktan hemen sonra yani iş başlama tarihinden itibaren sigortalının eşi de otomatik olarak bu sigortadan yararlanmaya başlar. Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor işe başlama tarihi dediğimizde başlama tarihinde sigortalı olarak işe başlama tarihi olarak kastedilmiştir.

Eşin sigortası otomatik olarak başlar ancak bazı şartlarında sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi ise işe başlandığı zaman sigortalının SGK kaydının yapılmış olması zorunludur. Tabi ki ilk etapta işyerinizin sizin SGK kaydınızı yaptırıp yaptırmadığını öğrenmek için hangi yolu izleyeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Ancak bunun için gayet basit ve kolay bir yol bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken e-devlet sistemine giriş yaparak Sağlıktan Yararlanma Sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun içinse T.C. kimlik numaranız yeterli olacaktır.

SGK’ nın Karşıladığı Sağlık Hizmetleri

Eşinizden sağlık için yararlanıyorsunuz. Ancak SGK hem eşinize hem de size sınırsız sayıda destek vermemektedir. Dolayısıyla SGK’ nın belli başlı verebileceği sağlık hizmetlerini bilmek yarar sağlayacaktır. Bu yüzden sizin için SGK’ nın destek verebileceği sağlık hizmetlerini sıraladık.

SGK’ nın destek verdiği sağlık hizmetleri:

  • Tüp Bebek: Sağlık kuruluşları tarafından zorunlu olarak görüldüğü durumlarda SGK tüp bebek uygulaması için destek vermektedir.
  • Diş Tedavileri: Diş çekimi, diş tedavisi, kanal tedavisi, diş protez uygulamaları, acil sağlık uygulamaları gibi uygulamalar da SGK’ nın desteği vardır.
  • Estetik ve Güzellik: Estetik ameliyat olacak kişilerin masraflarının sadece bir kısmı SGK tarafından desteklenmektedir.
  • Meslek hastalıkları: meslek hastalıkları yanı sıra meslek kazalarında da SGK size destek vermektedir. Burada estetik yapılmak gerekiyorsa masrafları yine SGK karşılamaktadır.
  • Rehabilitasyon Hizmetleri: Konulan teşhislere göre yapılan tıbbı tedavi, muayene veya müdahaleleri kapsamaktadır.

Benzeri daha birçok müdahale, tedavi ve aynı zamanda uygulamalar SGK tarafından desteklenmektedir. Ancak SGK tarafından desteklenen bu birçok şeyde kişinin keyfi uygulaması ile yapılmak isteniyorsa bu gibi durumlarda SGK destek vermemektedir. Doktor veya hastane gerekli görür ve bu yönde olması gereklidir dediği zaman SGK desteklerini yapmaktadır.

Eş ve Çocuğun Sağlıktan Yararlanma Şartları

Sigortalı olan kişinin sigortasından yararlanmak için sigortalı olan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler olması önemlidir. Bu yüzdendir ki sigortalı olan kişinin eşi veya çocukları ya da ebeveynleri bu sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak bunun için belli başlı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara baktığımızda ise şartlar şöyledir:

  • Sigortadan yararlanacak eşin aktif bir sigortasının olmaması gereklidir,
  • Çocukların yararlanabilmesi için lise ve dengi okulları bitirdiyse 20 yaşından yukarı olmamalı,
  • Çocukları üniversite veya dengi yerleri bitirmişse 25 yaşından yukarı olmamalı,
  • Üniversite’ den mezun olduysa mezuniyet tarihinden 2 yıl geçmemiş olması,

Gibi temel koşulları bulunmaktadır. Bu koşulların karşılanması dahilinde eş ve çocuklar sigortalı eşten yararlanabilirler. Bu yararlanma sağlık hizmetlerini kapsayacaktır.

İşten Ayrıldıktan Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir?

İstenmeyen sebeple de olsa işten ayrılma gerçekleşmiş ise artık sigorta primleriniz ödenmez. Sigorta primleriniz ödenmediği için de sağlıktan yararlanamazsınız. Ancak işten yeni ayrıldıysanız ve prim borcunuz ödenmemiş ise yine de sigorta kapsamından yararlanabilirsiniz.

İşten ayrılma işlemi sigorta üzerinden de gerçekleştiyse bu gibi durumlarda işten ayrıldıktan 30 gün boyunca sağlık hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Ancak 30 günün bitmesinden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağınızda son bulacaktır. Bu durumdan sonra ancak genel sağlık sigortası kapsamında kaydınızı yaptırarak sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. SGK ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey sağlıktan yararlanmak için prim ödemelerinizin zamanında ve düzenli yapılması son derece önemlidir.

Bu yazımızda Sağlıkta Kimden Yararlanıyorum? sorusunun cevabını ve sigortalının eşinin ve çocuklarının nasıl sigortadan yararlanabileceğinden bahsettik. Sigorta ile alakalı aklınıza takılan diğer soruların cevabı için sgk.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap