Sosyolog Nedir ve Ne İş Yapar?

sosyolog nedir

Sosyoloji nedir? Toplumun insanların üzerinde olan etkisini ve insanların toplum üzerinde olan etkisini inceleyen bir bilim dalı olarak nitelenebilir. Sosyolog da insanları ve toplumu etkileyen durumları inceler ve alakalı kişi ve kurumlara çeşitli nedenlerden dolayı bilgi sağlar. Peki sosyolog nedir? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Tüm bu soruların detaylı yanıtları yazımızda!

 

 

 

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji, bireylerin sosyal ilişkilerinin tamamını inceleyen bir toplum bilimi olarak nitelenebilir. Toplumun sistematik bir şekilde çalışarak sosyal etkileşimini tanımlara sığdırabilen sosyoloji, farklı çalışma alan ve prensipleri ile alakalı çalışmaları birleştirerek kişilerin eylemlerinin kültürel ve sosyal yapılar açısından nasıl biçimlendirildiğini anlamak için çabalar. Irk, toplum, din, aile, devlet, suç, sosyal ve kültürel sınıflar gibi pek çok konu sosyolojinin alanı içerisine girer. İnsan eylemlerinin tamamını içerisine alan bir sosyal bilim haline gelen sosyolojinin çalışma alanı bir hayli geniş olmaktadır. Toplumlar arasındaki ve dünya genelindeki mühim konuların analizini yapan ve bireylerin yaşamını inceleyen çeşitli bir alan şeklinde anlatabiliriz sosyolojiyi.

Bireysel manada sosyoloji; din, cinsiyet, romantizm, ırk, sapkın hareketler ve aile çatışmaları gibi pek çok durumun sosyal neden ve sonuçlarını araştırır. Toplumsal manada ise sosyoloji; suç, zenginlik, yoksulluk, hukuk, sosyal davranışlar, önyargılar, şirketler, eğitim ve ayrımcılık gibi konuları kendi bünyesinde inceler. Küresel manada sosyoloji; savaş, göç, barış, ülkelerin ekonomik açıdan kalkınma süreçleri gibi olayları inceler. Sosyoloji, içerisinde yer aldığımız yaşamımızı biçimlendiren sosyal evreni anlayabilmemiz için birçok bilgi sunar. Toplumsal yaşam içerisindeki zor denebilecek konuları detaylandırarak, kabul edilmiş gerçeklerin ötesinde yer alan bir görüş açısı vaat eder. Tamamen kişiye özel olan bir bakış açısı, sosyal teoriler ve çeşitli araştırma yöntemleri ile beraber yaşamı şekillendirir ve sosyal ilişkileri ele almaya başlar. Bunun yanı sıra kurumlar ve kültürler arasında yer alan zıtlıkları analiz eder ve geliştirilmesi için çalışmalar yapar.

Sosyolog Nedir?

Sosyolog, toplum bilimcidir. Sosyologlar; sosyal yaşam ile ilgili eleştirel şekilde düşünebilen, kimsenin soramadığı mühim soruları sorabilen kişidir. Sosyologlar sosyal araştırma projeleri üreterek deneysel veriler toplar. Topladıkları verileri analiz edip toplum yararı için gerekli yerlere sunarlar. Farklı bir tanıma göre sosyolog; toplum ve kişilerin karmaşık olan ilişkilerini analiz ederek anlamaya çabalayan kişidir. Sosyologların asıl gayesi; toplum ile alakalı gerçeklerin tamamını ortaya koyup toplumun daha iyi bir yere gelebilmesi konusunda katkı sağlayabilmektir. Kişilerin, sosyal toplumun nasıl olduğunu ve nasıl geliştirilebileceğini fark etmelerine yardımcı olurlar. Sosyologlar, sosyal davranışları ve bireyleri incelemek için birçok farklı yöntem kullanır.

Bu yöntemler aracılığı ile kültürleri, sosyal kurumları, grupları ve organizasyonları gerçek yaşama uyarladıkları süreci incelemeye başlamış olurlar. Sosyologların büyük bir kısmı; üniversiteler, araştırma kurumları, kolejler, danışmanlık şirketleri, medya şirketleri gibi alanlarda çalışabilir. Sosyoloji geçmişi olan öğretmenler, profesörler, avukatlar, istatistikçiler, gazeteciler, sosyal hizmet uzmanları da sosyolog sayılmaktadır. Sosyologlar, araştırmayı seven kişiler olmalıdır. Meraklı ve entelektüel biriyseniz siz de sosyolog olabilirsiniz. Sosyologlar; rasyonel, mantıklı, analitik ve yöntemsel düşünme yeteneğine sahip olmakla yükümlü kişilerdir. Sanatsal ve yenilikçi olmanız da iyi bir sosyolog olma konusunda sizi binlerce adım öne taşır.

Sosyolog iş ilanlarını incelemek için iskur.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.Dilerseniz bir başka içeriğimiz olan Kültürü Neler Etkiler? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap