Sporla Üreme Nedir?

sporla üreme

Sporla Üreme biyoloji derslerinde gördüğümüz ve ismini duyunca şaşırdığımız bu kelimeler aslında bir üreme çeşidi. Elimizden geldiğince sizler için açıklamaya çalıştık. Hadi başlayalım.Sporla Üreme Nedir?

Sporla üreme; bazı mantar çeşitlerinde, tek hücreli canlılarda ve çiçeksiz bitkilerin hepsinde görülür. Bitki içerisinde mevcut olan spor adı verilen bir madde döllenme olmadan da yeni bir canlıyı yaratma özelliğine sahiptir. Bu çoğalma sporların bölünmesiyle de tamamlanır. Sporla üreme en açık bir şekilde eğrelti otlarında görülür.

Mantarların Sporla Çoğalması

Sporlar, eşeyli ya da eşeysiz üremeyle oluşabilir. Sporlar uygun bir ortamda musilaj salgılayarak ortama tutunarak misel ve hiflerini oluşturmaya başlar. Hifler de yüzeye dik gelişerek yuvarlak spor keselerini oluşturur. Spor keselerinde de mitoz bölünme sonucunda da binlerce haploit spor meydana getirir. Bu sporlar küçük ve kamçısızdır. Sporların olgunlaşmasıyla beraber spor kesesi patlayarak etrafa dağılır. Havaya karışan sporlar da su, rüzgar gibi etkenlerle ılık ve nemli olan bölgelerdeki besin kaynaklarına ulaşır. Böylelikle eşeysiz üreme de tamamlanmış olur.

Plazmodyumun Sporla Çoğalması

Plazmodyum sporla çoğalan protistadır. Tükürük bezinde plazmodyuma anofel cinsi dişi bir sivrisinek insanı soktuğunda sinekte bulunan sporozoitler insana bulaşır ve insanın karaciğer hücrelerine ulaşır. Birkaç günde de sporozitlerin bölünmesiyle birlikte merozoitler oluşur ve kırmızı kan hücrelerine girer. Burada da eşeysiz olarak çoğalır.

Daha sonra da alyuvarı patlatarak dışarı çıkar ancak bir kısmı ise diğer alyuvarlarda çoğalır ve bunlar sürekli tekrarlanır. Bazıları da değişerek gametositleri oluşturur. Bu olay da sıtma nöbetlerine sebep olur.

Kanında plazmodyum gametleri olan bir insanı dişi anofel sivrisinek soktuğunda da gametler sineğe geçer. Sineğin bağırsağına yerleşen gametler de zigotu oluşturur. Bu da plazmodyumun eşeyli üreme safhasıdır. Zigot mayoz bölünmeyle birlikte sporozoitleri oluşturur ve sineğin tükürük bezine ulaşarak kan emme esnasında yeniden insana bulaşırlar.Biyoloji hakkında öğrenebileceğiniz diğer şeyler için eba.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. Çocuk gelişimi bölümü hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Çoçuk Gelişimi Bölümü başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close