Src Belgesi Nedir, Psikoteknik ve Src Belgesi Şartları Nelerdir?

Src Belgesi

Src Belgesi Nedir, Psikoteknik ve Src Belgesi Şartları Nelerdir? Bu belge ülkemizde şoförlük yapan sürülerin ticari yeterlilik belgesi niteliğindedir. Belgenin cinsine ve ehliyetlerinin kapsamlarına göre hangi alanda şoförlük yapabileceklerini belirler. Src belgesi nedir? Kimler Psikoteknik alabilir? Src belgesi şartları nelerdir? Yazının devamında bu konuları ayrıntılı olarak siz kullanıcılara aktarmaya çalışacağız.

Src Belgesi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi sürücü kelimesinin kısaltmasıdır. Bu belge ile şoförlerin ticari faaliyet yürüteceği alan ve ticaret şekilleri belirlenir. 4 adet farklı çeşidi vardır. Bunlar sırasıyla;

  1. SRC 1

Bu belge ticari olarak yolcu taşımacılığı yapmak için şoförlerin alması zorunlu bir yetki belgesidir. Bu belge ile yurtiçi ve yurt dışında yolcu taşıyabilmektedirler.

  1. SRC 2

Bu belge de yolcu taşımacılığı yapan şoförleri kapsamaktadır. Yolcu taşımacılığını ticari olarak yapan şoförler bu belgeye sahip değillerse şoförlük yapamazlar. Aynı zamanda bu belge sadece yurt içi taşımacılığında geçerli olup yurt dışına yolcu taşıma yetkisi vermez.

  1. SRC 3

Bu da diğerleri gibi şoför görev tanımı yapan ticari bir yetki belgesidir. Fakat diğerlerinden farklı olarak yük ve eşya taşımacılığında kullanılır. Sahip olduğu kişiye hem yurt içinde hem de yurt dışında yük ve eşya taşımacılığı yapma izni verir.

  1. SRC 4

SRC 3 gibi bu belgenin de kapsamı eşya ve yük taşımacılığıdır. Fakat yurt dışı yetkisi olmayan belge sadece yurt içinde eşya ve yük taşımaya müsaade etmektedir.

SRC Belgesi Nereden Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu belgeyi verme yetkisi verilmiş kurumlara başvurmak gerekir. Başvuru sonrası kısa bir eğitim ve yazılı sınav olur. Başarı elde edilirse aday SRC belgesi almaya hak kazanır.

Psikotenik Belgesi Nedir? Kimlerin Alma Zorunluluğu Vardır?

Bu belge şoförlerin mesleklerini yerine getirebileceklerini onaylayan bir sağlık raporu niteliğindedir. Özellikle ticari olarak şoför faaliyeti yürüten bireylerin alması zorunludur. Psikoteknik testi ile şoförün uzun süren yolculularda olası bir kaza, gerginlik ya da panik yaratacak herhangi bir durumda reflekslerini ve öfkesini kontrol edebileceğini test eder. Aynı zamanda belli motor faaliyetlerinin uyumlu çalışıp çalışmadığı da kontrol kapsamları arasındadır.

Ticari şoförlük yapan kişiler uzun zaman yollarda tek başlarına seyahat ettiklerinden psikolojileri her zaman stabil kalamayabilir. Yaptıkları iş gereği ya ağır yükler ya da insan taşımakla yükümlüdürler. Yapacakları herhangi bir hata sadece kendilerini değil, başta birlikte seyahat ettikleri yolcuları, sonra da trafikte var olan herkesi kapsar. Bundan kaynaklı bu kişilerin psikoteknik belgesi alma zorunluluğu vardır. Üstelik bir kere almaları da yetmez. Her 5 yılda bir yenilemeleri gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesinin Kapsadığı Diğer Kişiler ve Gruplar Kimlerdir?

Bu belge sadece kamyon, kamyonet, otobüs ve tır kullanıcıları için zorunlu değildir. Birçok meslek grubu için zorunlu kılınmıştır. Forklift, kepçe, silindir, vinç ya da başkaca iş makineleri kullanan kişiler de düzenli olarak bu belgeyi yenilemek zorundalardır.

Bu belge sadece meslek gruplarını kapsamaz. Alkol ya da uyuşturucu kullanımı sonrası ehliyetine el konulan bireyler de düzenli olarak psikoteknik değerlendirmesinden geçmek zorundalardır.

Ülkemizde henüz yeni sayılabilecek bu belge, yurt dışında hemen her iş kolunda zorunlu kılınmıştır. Öğretmenlerden tutunda ufak bir makinenin operatörlüğünü yapana ya da kamu alanında hizmet veren herkes için zorunlu kılınan bazı ülkeler vardır. Ülkemizde de iş yerleri dahilinde alacakları görev için bu belge istenmişse, verilen belge aynı zamanda iş veren ya da iş veren temsilcisi ile de paylaşılır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belge için öncelikle bir ehliyet kursuna gitmeniz gerekmektedir. Bu ehliyet kursu sizin gerekli evraklarınızı hazırlayıp sizi uzman bir psikoloğa yönlendirecektir. Bu psikolog psikoteknik belgesi için sizi bir teste sokacaktır. Bu test toplamda 50 dakika sürmektedir. Test kapsamında sizin refleks, öfke, dikkat ve daha başkaca birçok yeteneğiniz değerlendirilip, trafiğe elverişli olup olmadığınız ölçülür.

Bazı durumlarda uzman bir psikiyatrında değerlendirmesi istenebilir. Bu değerlendirmelerin ardından rapor ıslak imzalı bir şekilde elektronik ortama yüklenir. Eğer aday testten başarılı bir şekilde geçmiş ise belgeyi almaya hak kazanır.

Bu belgenin ödemesi diğer ehliyet ve SRC belgesi ödemelerinden daha düşüktür ve daha hızlı bir şekilde sonuçlanır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap