SSD Ne İşe Yarar? SSD Nedir ? Nerelerde Kullanılır? Ayrıntılı Anlatımla

SSD Ne İşe Yarar?

SSD ne işe yarar? ; SSD kartlarının bilinirliği ve kullanımı artması bazı soruları akıllara getirdi. Bu yazımızda SSD disklerinin gerekli olup olmadığına dair bilgiler aktaracağız.

SSD Ne İşe Yarar? SSD Nedir ?

SSD’lerin en büyük avantajları arasında hızı gelmektedir. Yüksek hız sayesinde hem programlar hem de bilgisayarınız çok daha hızlı açılır. Aynı zamanda Bilgisayar ısınmasını son derece aza indirir. Normal Harddiskler yüklü işlemler esnasında ısınma sorunları ortaya çıkar. SSD’lerharddisklere oranla 4-5 kat daha hızlıdır. Bu sayede ısınma sorunu en aza inmiş olur.

SSD kartları için fiyatlar ise dezavantajdır. Örnek olarak 1 tbharddisk 180-200 TL iken, SSD diskler 120 gb180 TL’den başlayan fiyatlar ile satılmaktadır. SSD açılımı Solid-state Drive bir çok açıdan bilgisayar için fayda sağlamaktadır.

Modern bir bilgisayar için olmazsa olmazlar arasında yer aldığını ifade edebiliriz. Depolama görevi göre SSD, son teknoloji oyunları oynayabilmek için gerekli olması yanında modern PC’lerin önemli bir parçasıdır.

SSD Nedir?

Solid State Drive (SSD) sabit disklere oranla farklı bir çalışma sistemine sahiptir. Sabit diskler bilgiye erişmek ve işlemek için disk döndürür. SSD’ler ise bilgiyi flaş hafıza çiplerinde depolamaktadır. Akıllı telefonlara benzer bir çalışma prensibine sahiptirler. SSD donanımında yer alan hafıza çipleri erişilebilir durumdadır. Bu nedenle bilgiyi işlemek için döndürmeye gerek olmaz. İşlemler daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Farklı şekilde tasarlanan SSD’ler, şekil ve büyüklük anlamında oldukça değişkendir. Üretimi maliyetli olması fiyatlarının yüksek olmasına neden olmaktadır. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi sabit disklere oranla 2 katı fiyatlar ile satışa sunulmuştur.

SSD ne işe yarar sorusu günümüzde Bilgisayar meraklıları tarafından çok sık sorulmaktadır. İlk olarak son teknoloji oyunlarında etkisi son derece fazladır. Yüksek seviyeli olmayan laptoplarda bile SSD görmek mümkün hale gelmiştir.

SSD avantajları nelerdir?

Oyun bilgisayarları ile daha yaygın olarak tercih edilen SS’ler hasar görme ihtimali yüksek olan parçalara gerek kalmadan PC’nizin çalışmasını sağlamaktadır. Bilindiği gibi sabit diskler ile alakalı en önemli sorun içinde hareketli bir parça bulunmasıdır. Bu parçanın zarar görmesi halinde donanım kullanışsız bir hale gelir. Yere düşmesi ya da herhangi bir zarar görmesi kullanılmaz hale gelmesine neden olur. SSD ise içinde çip barındırmaktadır. Bu nedenle daha uzun ömürlü olduğunu ifade edebiliriz. anı zamanda hafiftir ve taşıması son derece kolaydır.

HDD ve SDD arasında kıyaslamada hız ayrı bir noktadır. SSD’ler veri okuma ve yazma işini son derece hızlı bir şekilde yapar. Örnek olarak HDD ile 1 dakikada açılan program SSD ile 10 saniye gibi kısa bir süre içinde açılır.

SSD depolama birimlerine göre hafif ve daha küçüktür. Bu sayede tabletlerde, laptoplarda ve diğer cihazlarda rahatlıkla çalışabilir. En ince SSD donanımları 1-2 mm inceliğindedir. En yüksek hızı almak ve cihazı elinizde tutma özellikleri sayesinde dikkat çekicidir.

NVme SSD, M.2 SSD, PCle SSD,  SATA III SSD gibi çeşitleri vardır. Daha önce de ifade etiğimiz gibi şekilleri ve büyüklükleri farklıdır. Bu onların depolama kapasitesini, hızını ve ısı döngülerini etkiler.

Bu yazımıza sizlere SSD’ler hakkında son derece geniş bilgiler sunduk. Bu bilgiler ışığında SSD ne işe yarar sorusuna sizler de yanıt verebilirsiniz. Teknolojide meydana gelen gelişmeler en çok bilişim dünyasında etki göstermektedir. Bilgisayarlar için özel donanımlar her geçen gün etkin bir şekilde piyasaya sürülüyor. Bunların takibini sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap