Su Çiçeği Nedir? Tanı ve Tedavisi Nasıl Olur?

su çiçeği

Su Çiçeği Nedir? Tanı ve Tedavisi Nasıl Olur? Birçoğumuzun çocukluk döneminde geçirdiği bir hastalıktır. Bu hastalık genelde vücutta içi su dolu kabarcıklar ile meydana çıkar ve kaşıntıya sebep olur. Su çiçeği tedavisi ve aşısı olan bir hastalıktır. Fakat hafife alınmaması gerekir. Her hastalık gibi suçiçeği hastalığının da riskleri mevcuttur. Bu hastalığın gelişimi, belirtileri, tedavisi, aşısı ve hasta yakınlarının ne yapması gerektiği hakkında ayrıntılı olarak yazının devamında gerekli bilgilere değinmeye çalışalım.

Su Çiçeği Nasıl Bir Hastalıktır? Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Bu hastalık bulaşıcı hastalıklar kategorisinde değerlendirilmektedir. Havadan ya da temastan bulaşabilir. Suçiçeği viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığa sebep olan virüs, “varisella zoster virüsü” olarak tanımlanır ve VZV olarak kısa tanımı vardır. Aynı zamanda çok çabuk olarak bulaşabilme özelliğine sahiptir. Genel olarak çocuklarda görülen bu hastalık, bulaştıktan sonra 10 gün ile 21 gün arasında değişen süreçlerde ortaya çıkabilir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık genel olarak yüz, sırt, göğüs ve karın bölgelerindeki ciltte belirtiler gösterir. Bu bölgede içi su dolu, kabarık ve şeffaf görünümlü yaralar meydana gelir. Bu yaralar daha sonra kabuk bağlar ve kaşıntıya sebep olur. Fakat tekrar çıkması muhtemeldir. Bir hastada 500 kadar suçiçeği yarası oluşabilir. Aynı zamanda bazı hastaların kol ve bacak uzuvlarında da yaralar oluşmaktadır. Bu yaralar vücudun diğer bölgelerine oranla daha az sayıdır ve genelde kolun ve bacağın üst kısımlarında oluşur. Belirtilerden bazılarını detaylı olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karın ağrısı
 • Kaşıntı
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kafa ve üst vücutta oluşan yaralar
 • Vücutta kırmızı kabarık ve içi su dolu yaralar
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Nefes almada sıklık
 • Kulakta ağrı oluşumu
 • Yürürken oluşan denge kaybı ya da bozukluğu

Bu belirtilerden bazıları ilerleyen süreçlerde ortaya çıkabilir.

Su Çiçeği Hastalığı Kişide Ne Gibi Riskler Oluşturur?

Bu hastalık genellikle hafif atlatılır. Fakat hastalığın hasta olan kişiyi etkileme düzeyi yaşa göre değişebilir. Oluşturduğu risklerin en dikkat edilmesi gerekeni beyincikte oluşması olası iltihaptır. Eğer beyincikte iltihap oluşursa hasta denge bozuklukları, kişilik değişimleri, dikkat eksiklikleri gibi birçok durum meydana gelebilir.

Bir diğer risk ise orta kulak iltihaplanması riskidir. Bu hastalık evrensel tıp dili olarak kullanılan Latincede “Otis Media” olarak bilinmektedir. Bu hastalığın oluştuktan sonra genelde kendiliğinden ya da antibiyotik kullanımından sonra geçmektedir. Hemen herkesin geçirdiği bu hastalık tedavi edilmezse işitme kaybına, konuşma ve sosyal problemlere ve nadir de olsa menenjite kadar ilerleyebilir.

Su Çiçeği Aşısı Nasıl Olur?

Bu hastalık genel olarak çocuklarda görüldüğü için aşı da çocukluk döneminde yapılmaktadır. Ülkemizde yeni bir çocuk doğduğunda sağlık görevlileri anneye ve çocuğa aşı kartı ve bu kart ile birlikte aşı takvimi oluşturur. Bu takvime bağlı kalarak bebeğe 12 aylık ya da 15 aylıkken suçiçeği aşısı yapılır. Bu aşı yapılan ilk dozdur.

Eğer kişi yukarıdaki aralıklarda bebekken ilk dozu aşı gerçekleştirilmişse, ikinci doz 4 ve 6 yaş aralıklarında yapılır.

Bebekken aşı gerçekleştirilmemiş ve kişi 13 yaşında ya da 13 yaşından daha büyükse aşı yine de yapılır. Fakat ikinci doz için 28 günlük ara bırakılır ve 28 gün sonra ikinci doz yapılır.

Su Çiçeği Aşısı Sonrası Gelişme İhtimali Olan Komplikasyonlar Nelerdir?

Aşılar genel olarak kişide büyük bir etki yaratmazlar. Aşılar ve diğer ilaçlar uygulanmaya başlanmadan önce birçok testten geçerler. Hayvanlar ve bazı durumlarda gönüllü insanlar üzerinde de denenirler. Fakat yine de aşının yapıldığı bireyde ufak sıkıntılar yaratmak ihtimalleri vardır.

Eğer su çiçeği aşısına karşı bir alerjiniz var ise işlemden birkaç saat sonra alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu düşük bir ihtimaldir. Yine düşük bir ihtimal dahilinde aşının yapıldığı kişide yüksek ateş görülebilir. Bu ateş akciğerlere ve beyni etki edip halka arasında menenjit olarak bilinen hastalığa yol açabilir. Fakat bu ihtimal çok düşüktür ve 1 milyon aşıda bir ihtimal olarak değerlendirilir.

Yaygın olarak aşıdan sonra kolunuzda ağrı hissedilebilir. Aşının yapıldığı bölgede kızarıklık, yara, döküntü, kaşıntı meydana gelebilir. Kişide hafif ateş oluşabilir.

Bazı kişiler iğne ya da aşıdan korkarlar. Aşının etkisinden bağımsız olarak kişi aşı yapıldığında bayılabilir. Bu tarz durumları sağlık görevlisine bildirebilir ya da işlem yapılırken bir yakınınız ile birlikte gelebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap