Taksitli Nakit Avans Nedir? Nasıl Kullanılır?

Taksitli Nakit Avans

Taksitli Nakit Avans Nedir? Nasıl Kullanılır? sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımızda sizi elimizden geldiği kadar bilgilendirmeye çalıştık. Keyifli okumalar.

Yakın günlerde bankadan bir telefon almış ve size taksitli nakit avans verelim sözünü duymuş olabilirsiniz. Sizi borçlandıralım , bize para kazandırın lafının bir değişik versiyonu sanırım böyle oluyor. Aslında bankaların sunduğu güzel hizmetlerden biri olsa da, yanlış kullanım banka müşterilerine bir eziyet olabiliyor. Bu sebeple ihtiyaç fazlası ya da ödeme gücünüzden fazla nakit avans kullanmamanız konusunda uyarıda bulunmak da istiyoruz. Şaka bi yana taksitli nakit avans , ihtiyaç halinde güzel bir şeydir. Kredi kartınızın limitine göre , hiç kredi gibi teferruatlarla uğraşmadan , ayrıca dosya bedeli ve hayat sigortası gibi kesintilere uğramadan size verilen nakit paraya nakit avans denir. Nakit avans işlemlerinde maksimum 9 taksit seçeneği vardır , bu değiştirilemez çünkü yeni yasa gereği kredi kartına en fazla 9 taksit yapılabilir.

Nakit avansı şöyle de düşünebilirsiniz , 5 bin liralık bir ürün aldınız kredi kartınızla dokuza böldünüz. Bu şekilde ödeyeceksiniz. Biri de sizden bu ürünü istedi aldığınız paraya ona sattınız. Dokuz taksitle 5 bin lira para almış oldunuz yani. Tabi bunun faizi yok mu? Elbetteki var, bu devirde kim kime bedava para verecek öyle değil mi? Tüm bankalar taksitli nakit avans işlemini yapmaktadır. Taksitli nakit avansa başvurabilmek için , ödemelerinizin düzenli olması gerekiyor. Ayrıca 3 ekstrede minimum tutardan daha yüksek bir ödeme yapmanız gerek. Eğer 3 ay arka arkaya sadece ekstrenizin minimum tutarını öderseniz , taksitli nakit avans seçeneği borcunuzu tamamen kapatana kadar size verilmiyor.

Taksitli Nakit Avansa Nasıl Başvurulur?

Bankaların internet şubelerinden , telefon bankacılığından ve şubelerden taksitli nakit avans işlemine başvurabilirsiniz. Eğer ödemelerinizde herhangi bir sıkıntı yoksa anından para hesabınıza geçer. Ödemelerde bir sonraki dönemlerde kredi kartınıza taksit olarak yansır. Kötü bir tarafı yoktur. Esasen kredi gibidir ama ödemesi 9 taksit olduğu için aylık olarak biraz yüksek gelebilir.

Taksitli Nakit Avansı Hangi Bankalar Verir?

Kredi kartınızın olduğu tüm bankalardan alabilirsiniz. Limitinizin yüksek olduğu ve ödemelerinizi aksatmadan yaptığınız bir banka varsa işlemleri o bankadan yapmanız alacağınız parayı ve işlemin sıkıntısız bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca ek bir bilgilendirme yapalım. Sizi telefonla arayıp taksitli nakit avans verelim, size özel bir kampanya gibi reklamlar alabilirsiniz. Eğer ihtiyacınız yoksa kesinlikle bu teklifi kabul etmeyiniz. Yoksa aldığınız parayla nakit avansın taksitlerini ödersiniz , üstüne bide faiz öderseniz. Paradan da bir hayır görmemiş olursunuz. Şayet ihtiyacınız varsa teklifi değerlendirip , parayı alıp istediğiniz yere kullanırsınız.

Genel uygulamada dönemsel borç tutarının belirli bir oranı asgari ödeme tutarı olarak belirlenir. Müşteri en az bu tutar kadar ödeme yaptığında kalan borç tutarına banka tarafından belirlenmiş olan alışveriş veya nakit avans faizi aylık olarak işletilir.

Wikipedia: Kredi Kartı

Eğer bu yazımızı sevdiyseniz Kredi Skorunuzu Arttırmanın Basit Yolları adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap