Tevbe-i istiğfar okunuşu (Arapça Ve Türkçe ) : Kandil’de okunması gerekli olan Tevbe İstiğfar duası (Tövbe duası) nasıl okunur?

Tevbe-i istiğfar okunuşu

Tevbe-i istiğfar okunuşu (Arapça Ve Türkçe ) ; Kandil’de okunması gerekli olan Tevbe İstiğfar duası (Tövbe duası) nasıl okunur? Ramazan Ayının yaklaştığı bu günlerde Kandiller ard arda gelmekte Müslümanların Kandilde Tövbe Yani Tevbe ederken kullandıkları Tevbe İstiğfar Duası okunması nasıl olur? Nasıl Okunmalı. Tüm Ayrıntıları ile yazımızda.

 

Regaip Kandili ile beraber Tövbe duası olarak da bilinen Tevbe-i isiğfar duası Türkçe – Arapça okunuşu ile milyonlar Kandil Münasebeti ile Müslümanlarının gündemine geldi. Günahlardan arınılan Kandil Gecelerinde ,Yüce Yaradanın manevi huzurla çeşitli ibadetler yapılan bu mübarek Kandilde okunan bu Tövbe duası  ile birlikte daha önce işlenen günahlar ve yapılan yanlışlar neden ile Allah’tan af dilenmektedir. Duaların kabul olduğu mübarek günde “Tevbe-i isiğfar duası nasıl okunur?” sorusu yanıt aramaya başladı. İşte Regaip Kandili’nde okunan Tevbe-i istiğfar (Tövbe duası) okunuşu…
Tevbe-i İstiğfar duası olarak da bilinen Tövbe duası Arapça ve Türkçe okunuşu Regaip Kandilinin gelmesi  ile daha çok araştırılmaya başlandı. Duaların kabul olacağına inanılan  bu mübarek günde işlenen günahlardan kurtulma , günahlara karşı tövbe etmek isteyen Müslüman insanlar “Tevbe-i isiğfar duası nasıl okunur?” sorusuna yanıt aramaya başladı. Tevbe İstiğfar duası Allah’tan af ve mağfiret dilemek anlamına geliyor.

Tevbe-i istiğfar DUASI OKUNUŞU VE ANLAMI!

Tövbe duası nasıl okunur?

Regaip Kandili’nde okunması gereken dualardan biri olan Tevbe-i İstiğfar yani Tövbe duasıdır. Bu Tövbe duasının amacı insanların işlediği hata ve günahlara karşı Yüce Allah’tan af istemesi olarak tabir edilir. Kaynaklarda içeriği bakımından istiğfar ve Tövbe  anlamını taşıyan bir çok dua bulunuyor. Bu hayırlı Gecede ettiğimiz  duaların kabul olduğu bize bildirilmiş ve Milyonlarca Müslüman hatalarından geri dönmek ve Yüce Allah’a sığınmak için bugünde birçok ibadet gerçekleştirecekler.

 

Kandil’de Tesbih namazı nasıl kılınır? İşte Diyanet bilgileri ile Regaip Kandili’nde Tesbih namazı kılınışı

Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullahe’l-azim el-kerim. ellezi lâ ilahe illa huve’l-hayyü’l-kayyumü ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li- nefsihi, la yemlikü li-nefsihi mevten vela hayaten vela nüşüra-h. Ve es-elühü’t – tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidayete lena, innehu, hüve’t-tevvabü’r-rahim

 

TÖVBE İSTİĞFAR DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI

Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm-ü cezm-ü kast ettim. Sen bu tövbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, Yâ Rabbi.

Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.

Tesbih namazı nasıl kılınır ve kaç rekâttır? Tesbih namazı kılınışı ve okunacak dualar nelerdir?

PEYGAMBER EFENDİMİZİN TEVBE DUASI

Hz. Peygamberin (s.a.s.) “Seyyidü’l-istiğfâr” (İstiğfârın en güzeli) diye nitelendirdiği dua şunun gibidir ;

Allah’ım! Sen benim Rabbimsin! Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Beni sen yarattın. Ben Senin kulunum; gücüm yettiği kadarıyla Senin ahdin ve va’din üzere bulunuyorum. Yaptığım fenalıkların şerrinden Sana sığınırım. Üzerimde olan nimetlerini itiraf ederim; günahımı da itiraf ederim. Beni bağışla; çünkü Senden başka hiçbir kimse günahları bağışlamaz.) (Buhârî, Deavât, 2)

Aslında kişinin Rabbine yönelerek içinden istediği gibi dile getirebildiği  her türlü bağışlanma duası zaten bir istiğfardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap