Tırnak düşmesi neden olur? Tırnak neden düşer? Tedavisi nasıl yapılır?

tırnak düşmesi

Tırnak düşmesi sorunu tüm insanları ilgilendiren bir konu. Bu yüzden bizde araştırmalarımızı bu yönde yaptık . Tırnak düşmesi neden olur? Tırnak neden düşer? Tırnak düşmesinin tedavisi nedir? tüm bu konulardan ayrıntılı olarak bahsettiğimiz yazımız için bir çok araştırmada bulunduk. Ve siz güzel insanlar için yayınladık. Buyurun başlayalım.

 

 

 

Tırnak tabanınız bitkiler gibi köklerden oluşur. Eğer tırnak tabanınızda bulunan kök zarar görmüşse, tırnak düşmesi farklı bir ifadeyle tırnak çıkması durumuyla karşı karşıya kalırsınız. Tırnak bir doku fazlasıdır fakat orada bulunan eti koruyan bir yapıdır. Tırnak kökünüz düzgünce tırnak üretemiyor ve tırnak et tabanına yapışmıyorsa tırnak ölerek o bölgeden düşer.

Tırnak Düşmesi Neden Olur?

Tırnak düşmesinin nedenleri; darbe ile oluşan zedelenme, sedef hastalığı, aşırı oje kullanımı, kemoterapi, kimyasalların tırnakta tahriş yaratması, sıtma ilaçlarının kullanılması ve mantar enfeksiyonudur. Özellikle bir yere vurma ya da kalıbı dar ayakkabı seçimi gibi nedenlerden dolayı tırnakta zedelenme olacağı için tırnak düşmesi yaşanabilir. Mantar enfeksiyonu ise tırnak uçlarında başlayarak, hızla tırnak diplerine ve tırnak altlarına yayılır. Bu da tırnak yapısının kalınlaşmasına ve enfeksiyon arttığı taktirde tırnağın etten ayrılmasına neden olur.

Kan akışının zayıflaması, tırnak yaralanması, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve diyabet gibi etkenler tırnak mantarlarının oluşmasında etkilidir. Ayrıca spor salonlarındaki duş odaları ve umumi hamamlar gibi nemli ortak alanlarda çıplak ayakla yürümekte ayak tırnak mantarı için bir risk faktörüdür.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorların uygulayacağı tırnak düşmesi tedavisi problemin ortaya çıkma sebebine göre değişiklik gösterir. Enfeksiyon kaynaklı mı, yoksa yaralanmadan dolayı mı tırnak çıkması olduğu incelenerek tedaviye başlanır. Genellikle çıkan tırnağa oksijen tedavisi uygulanır. Oksijen tedavisi tırnağı iyileştirmedeki en önemli etkendir. Tedavi sürecinde çeşitli kremlerle de, ağrının azaltılması sağlanır. Mantardan kaynaklı tırnaklarda sorun varsa, tırnak düşmesi ilaçlarının yanı sıra mantar ilaçları da reçete edilerek enfeksiyonun yayılması engellenir.

Düşmek üzere olan tırnağınızı kesinlikle evde cımbız ve benzeri bir alet ile çekmemelisiniz. Tırnağınız henüz düşmemiz konumdaysa farklı renklerde olmak üzere tırnak yatağındaysa doktor yardımına başvurmanız gerekmektedir. Eğer kopan tırnağınız ayak parmağınızda bulunuyorsa sıkı ayakkabılar giymemelisiniz. Kadınların bu süre zarfından topuklu ayakkabıdan erkeklerin ise futbol gibi sporlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Tırnağınızın en başından çıkması yaklaşık olarak 6 ay gibi bir süreyi bulabilir. Bu zaman içinde tırnağınıza gereken özeni göstermeli ve bakır peptidleri içeren kremler kullanmalısınız. Tırnak düşmesi için dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Uzman gerekli görürse sizi cerrahi bir operasyon için farklı bölümlere sevk edebilir.

Tırnak hastalıkları neyin habercisidir? adlı makalemizde ise tırnak düşmesi ve diğer tırnak rahatsızlıklarının hangi hastalıklarla ilişiği olduğundan bahsettik. Bu konu hakkında merak ettiğiniz diğer şeyler için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap