Tırnak mantarı nedir ve tedavisi nasıl olur? Bitkisel öneriler nelerdir?

Tırnak mantarı nedir ve tedavisi nasıl olur?

Tırnak mantarı nedir ve tedavisi nasıl olur? Bitkisel öneriler nelerdir? ; Bu yazımızda sizlere Tırnak Mantarı Nasıl Geçer ,belirtileri nelerdir? Ayak Başparmak Tırnak mantarı tedavisi nasıl olur Tırnak Mantarının İlacı nedir? Sizlere bu konuda araştırmalarımızı sizler için yayınlıyoruz.

Özellikle diyabetli kişiler, ayaklarında fazla terleme olanlar, 65 yaş üzeri kişiler, ayaklarında mantar olanlar, bağışıklık sitemi zayıf olanlar, dolaşım bozukluğu olanalar ve spor yapanlarda fazla görülen bir rahatsızlık olan tırnak mantarı bu rahatsızlığı yaşayan için büyük sorunlardan biridir.

Tırnak mantarının oluşma nedenleri:

 • Tırnaklarda zedelenme,
 • Soyunma odakları ve havuz gibi ortak kullanım alanları
 • Hava almayan ayakkabıdan dolayı, ayağın sürekli nemli ortamda kalması
 • Hijyenik olmaya koşullarda yapılan manikür pedikür
 • Parmakları sürekli sıkıştıran ayakkabılar
 • Ayakkabıların ara verilmeden giyilmesi
 • Ayak tırnaklarının köşelerinin yuvarlak kesilmesi

Tırnak mantarının belirtileri

Tırnağın uç kısmında çatlama ve kalınlaşma şeklinde görülebilir. Tırnağın şeklinde ve görüntüsünde değişimlere neden olan tırnak mantarı genellikle deri mantarının tırnağa bulaşmasından dolayı meydana gelmektedir. Bulaşma bazen doğrudan yayılma bazen de mantarlı bölgenin kaşınmasıyla meydana gelmektedir.

Tırnak mantarı sağlık problemi olmanın yanı sıra kötü görüntüsüyle de problem oluşturan bir durumdur. Tırnağın un gibi dökülmesinin yanı sıra tırnak şeklinde bozulma, renk değişimi ve tırnağın katmanlarına ayrılmasına sebep olmaktadır.

Tırnak mantarının ilerlediği durumlarda tırnakta kalınlaşma görülür. Ayrıca ağrı ve şekil bozukluğu görülmektedir.

Tırnak mantarına yakalanma riski en fazla olan kişiler

 • Diyabetli kişiler
 • Ayakları sürekli nemli olan veya fazla terleyenler
 • Ayak derisinde mantar olanlar
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler
 • Dolaşım sisteminde problem olanlar

Tırnak mantarı tedavisi nasıl olur?

Tırnak mantarının iyileşmesi için ayak sağlığı merkezlerinde tırnak üzerindeki kalın cihaz yardımıyla temizlenir. Önerilen antifungal, antiseptik, mantara karşı ürünler önerilir. Mantarın ilerlediği durumlarda koruyucu jel kaplamalı düzenli bakımlarla tamamen eski sağlığına kavuşması sağlanır.

Tırnak mantarı için bitkisel öneriler

Çay ağacı yağı

Aktardan aldığınız çay ağaç yağını her gün düzenli olarak sorunlu bölgeye sürebilirsiniz.

Beyaz sirke ve sarımsak

İki adet sarımsağı iyice ezdikten sonra sirkeyle karıştırın. her gün mantarlı bölgeye sürerek iyice kapatın. Mantar tamamen yok oluncaya kadar düzenli olarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Sirkeli su ile tedavi

Ayağınız için planladığınız kovanın içerisine bir yemek kaşığı sirke ve ayakları geçecek kadar su ile doldurun ve yarım saat kadar bekletin

Limon

Her gece yatmadan önce mantarlı olan bölgeye birkaç damla limon bekletin ve bu şekilde 15 dk. Bekletin. Bu işlemi mantar geçene kadar yapabilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap