Topuk (Ponza) Taşı Nedir? Topuk (Ponza) Taşı Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan ama çoğunlukla ne işe yaradığını bilmediğimiz Ponza taşı hakkında bilinmesi gerekenler

Topuk (ponza) taşı nedir? Topuk (ponza) taşı iyi mi kullanılır?; Hakkında data almak için en doğru yerdesiniz. Topuk (ponza) taşı nedir? Topuk (ponza) taşı iyi mi kullanılır? Bu mevzu hakkında oldukça çeşitli detayları bulabileceğiniz yazımıza başlamış olalım .

Topuk (ponza) taşı nedir?

Ayak sağlığı mevzusunda en büyük yardımcılardan önde gelen topuk taşı, adeta ayakları pürüzsüzleştirerek yumuşacık görünmesini sağlıyor. Peki ponza taşı iyi mi kullanılır ve kullanırken nelere dikkat edilmelidir sizler için araştırdık. İşte topuk kısaca ponza taşı hakkında tüm bilinmesi gerekenler…

Topuklarınızdaki çatlakları gidermek ve pedikür yaparken ayaklarınızdaki ölü derileri gidermek için ponza taşını kullanabilirsiniz. Halk içinde nasır taşı olarak malum ponza taşı, ayakların uzun süre havasız kalmasından dolayı oluşan fena kokuların da yok olmasına destek sunar. Volkanik kayalardan oluşan bu taş, gözenekli bir yapıya haiz olduğundan suyu emmez ve hijyeniktir. Çoğu zaman topuklarda oluşan problemleri ortadan kaldırmaya destek olan bu aparat, hem de kol, dirsek, ellerde meydana gelen nasırımsı alanların da temizlenmesine destek sunar.

TOPUK TAŞINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Topuk taşını kullanırken sert hareketlerle değil, masaj yaparak kullanılmalıdır. Böylece vücuttaki ölü deriler temizlenir ve cilt daha rahat nefes alır.
  • Topuk taşını kullanmadan ilkin bir süre sıcak suda bekletilmesi gerekir.
  • Topuk taşını her banyoya girdiğinizde kullanmanızda yarar var.
  • Topuk taşını kullandıktan sonrasında topuğunuza yumuşatıcı bakım ürünlerini kullanmayı ihmal etmeyin.

TOPUK PONZA TAŞI NASIL KULLANILIR?

Ponza taşı kullanımın en uygun alanı ise banyodur. Ilkin ılık su ile dolu bir kabın içinde 10 ila 15 dakika süresince beklemeye alın. Bu suyun içine birazcık sıvı sabunda ilave edin ve ayak derinizi daha iyi yumuşatın. Bekleme süresinin sonunda ponza taşını da ıslatıp uygulamaya geçin. Ponza taşı ya da öteki adı ile topuk taşını dairesel hareketleri ile uygulayın. 30 ila 35 saniye süresince sorunlu olan bölgeyi ovalamanız yeterlidir. Uygulama bitiminde ise ayaklarınızı yıkayıp kurulayıp nemlendirici uygulama edebilirsiniz.