Türk Telekom

Türk telekom

Türk Telekom adı ile bildiğimiz firma tarihsel olarak çok eskiye dayanmaktadır. Osmanlı döneminde kurulmuş, cumhuriyet döneminde ismi değişerek devam etmiş ve 90’lı yıllarda günümüzdeki kullanılan Türk Telekom adını almıştır. Devlet tarafından kurulan bu şirket zaman içinde özelleşse de hala yüzde 30’luk hissesi devlet kurumlarındadır. Peki, Türk Telekom tam olarak ne zaman kurulmuştur. Kurulduğunda hangi hizmetleri vermektedir? Günümüzde Türk Telekom tarafından sunulan hizmetler nelerdir?

Türk Telekom Firmasının Kuruluş ve Hizmet Tarihleri

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu ve Osmanlı’nın hüküm sürdüğü diğer topraklarda posta dağıtımı ve kontrolü için Osmanlı Posta Nezareti olarak kurulmuştur. İletişim alanında teknolojinin gelişmesi ile telefon icat olmuş ve bu icat ile bu kuruluşun adı da 1909 yılında PTT nezareti olarak değiştirilmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra PTT olarak halka hizmet vermeye devam eden firma yine iletişim alanındaki gelişmelerden kaynaklı ismini değiştirmiştir. İnternetin iletişim alanına girmesi ile beraber 1994 ve 1995 yıllarında PTT’nin faaliyetleri posta hizmetleri ile sınırlandırılmış ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi adı ile diğer iletişim hizmetleri Türk Telekom’a bağlanmıştır.

Takvimler 1998 yılını gösterdiğinde firma hizmetlerini, yine gelişen bir teknoloji ile çoğaltarak GSM operatörlüğü yapmaya başlar. İlk olarak 2001 yılında Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri Anonim Şirketi, firmanın bünyesinde bir alt şirket olarak kurulur. Başlangıçta 1800 operatör ile hizmete adım atar. Fakat yine kendi gibi GSM hizmeti sunan bir firma olan Aria ile 2004 yılında birleşir ve AVEA (Aria ve Aycell’in Kısaltması) olarak kurulur.  Daha sonra diğer ortağının bütün hisselerini satın alarak AVEA’nın tek sahibi Türk Telekom olur.

Zamanla verilen hizmetlerine dijital ve kablolu televizyon servislerini de dâhil eder. Tivibu, iptv, smart tv, Uydu tv, web tv ve mobil tv gibi hizmetleri hala kendi bünyesinde sunmaktadır.

Türk Telekom Özelleştirilmesi Nasıl Oldu ve Hisselerinin Sahipleri Kimlerdir?

2005 yılında ülkede birçok tartışmalara neden olan özelleştirme gerçekleştirildi. Toplamda 6 milyar 550 milyon dolar karşılığında %55 hissesi devlet tarafından Oger Telekomünikasyon Anonim Şirketine devredildi. İnsanlar yıllarca bu konu hakkında tartışsalar da taraflar ortak bir kanıya henüz ulaşılmış değildir. Fakat bu olay Türkiye Cumhuriyeti tarihinde İstanbul’daki 3. Havalimanı ihalesine kadar yapılmış olan en pahalı özelleşme olarak yerini korumuştur.

Yıllar içerisinde Oger Telekomünikasyon Anonim Şirketi, Türk Telekom firmasını satın almak için çektikleri kredileri ödeyememiş ve bu bankalar tarafından 2018 yılında şirketin hisselere el konulma işlemleri gerçekleşmiştir.

Günümüzde bu firmanın %15’lik hissesi İstanbul Borsası ile halka açıktır. %25’lik bir hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, %5’lik bir hissesi ise Türkiye Varlık Fonundadır. %55’lik büyük hisse ise Levent Yapılandırma Yönetimi Anonim Şirketine aittir.

Türk Telekom İnternet ve Mobil İletişim Kullanımı

Ülkede var olan bütün internet alt yapısı ve sabit telefon alt yapıları bu firmanın bünyesindedir. Türkcell, Vodofone gibi diğer firmalar da internet hizmeti verebilmektedir. Fakat o firmalara verdikleri hizmet için gerekli altyapı Türk Telekom Anonim Şirketi tarafından kiralanır. Yani firma bağlantısını hem direkt olarak kendi ismi ile yaptığı kullanıcılardan, hem de başkaca firmalara kiraladıkları altyapı ile o firmaların hizmet verdiği diğer kullanıcılardan dolaylı olarak gelir elde eder.

GSM operatörlüğünde de geçtiğimiz günlerde Pazar payını oldukça arttırmıştır. Hem ülkemizdeki faaliyetleri ile hem de yurt dışında sağladığı hizmetler ile giderek büyümektedir. Almanya topraklarında Mobil iletişim alanında ve Mobil Telekomünikasyon alanlarında aynı isim ile hizmet vermektedir.

2015 yılından itibaren verilen hizmetin kalitesi gerekli kurumlar tarafından ölçülmüş ve gerekli altyapı sağlanarak verilen hizmet kalitesi arttırılmıştır.

2020 yılında yayınlanan bir rapora göre firma, toplamda 308.000 km uzunluğunda bir alana fiber internet için ağ altyapısına sahiptir. Bu altyapı sayesinde 11,6 milyon hizmet alan sabit internet kullanıcısı vardır. 14,8 milyon sabit telefon kullanıcısına abonelik, 23,2 milyon kişiye cep telefonu servis sağlayıcısı hizmeti vermektedir. Aynı zamanda toplamda 3,4 milyon kullanıcıya farklı TV hizmetleri vermektedir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok ödülün sahibi olan firma, internet hizmetlerini Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketine bağlı TTNET Anonim Şirketi bünyesinde toplamıştır. Bu alandaki faaliyetlerinde kullandığı isim budur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap