Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri ve Sektörleri Nelerdir

Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri ve Sektörleri Nelerdir

Üniversite öğrencileri için iş fikirleri artmaya ve çeşitlenmeye devam ediyor, bu yazımızdaysa iş imkânlarına yakından göz atacağız.

Üniversite öğrencilerinin derslerinden kalan boş zamanları nakit olarak değerlendirerek farklı iş kollarında çalışma eğilimi olduğunu biliyoruz. Hem eğitim sürecine eksiksiz bir şekilde devam etmek hem de para kazanmak isteyen öğrenciler genellikle kendilerine uygun iş fikirleri aramaktalar.

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de üniversite öğrencileri için iş fikirleri mevcut. Birçok sektör istihdamını tamamen üniversite öğrencileri üzerinden sağlamakta ve böylelikle ayakta kalabilmekte. Son yapılan araştırmalara göre dünyada iş gücü nüfusunun neredeyse %25 ile %30 arasını öğrenciler oluşturuyor.

Elbette bu durum Türkiye’de de geçerli. Türkiye’de restorancılık, garsonluk, danışmanlık, eğlence sektörü ve benzeri alanlarda hizmet veren personellerin yarısından fazlasını öğrenciler oluşturmakta. Genellikle günlük ve basit işlerde çalışmayı tercih eden öğrenciler işletme sahiplerinin en çok tercih ettiği işçi modellerinden bir tanesi.

Öğrencilerin de yoğunlukla part time işleri tercih ettiklerini biliyoruz. Genellikle hafta sonları derslerinden kalan zamanla tam zamanlı çalışan, hafta içleriyse yarı zamanlı olarak hizmet veren öğrenciler bu şemaya uygun iş imkânları aramaktalar.

Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri

Bu yazımızdaysa sizlere hemen hemen her şehirdeki üniversite öğrencilerinin bulabileceği bazı iş fikirlerinden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz iş fikirlerinin çoğu part time, yani yarı zamanlı çalışmaya olanak sağlayan ve işletmeciler tarafından öğrenci çalışanların yoğunlukla tercih edildiği fikirlerden oluşacak.

Siz de şehrinizde bulunan bu iş kollarına müracaat ederek hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Hem eğitiminize devam etmek hem de arta kalan zamanlarda para kazanmak istiyorsanız bahsedeceğimiz iş imkânları tam sizlere göre olacak, o halde gelin bu imkânlara hep birlikte göz atalım.

  • Servis Hizmetleri
  • Temizlik Hizmetleri
  • Sunum Hizmetleri
  • Online Hizmetler

Servis Hizmetleri

Üniversite öğrencileri için iş fikirleri arasında en yaygın olan meslek servis hizmetleri olarak öne çıkmakta. Bir kafe veya restoranda garson olabilir, mutfakta çalışabilir, düğün ve benzeri organizasyonlar için servis hizmetleri sunabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra temel bilimlerde okuyorsanız da özel ders gibi servisler de sunarak maddi bir gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca servis hizmetleri İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerin yanı sıra Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz bir iş kolu olarak da biliniyor. Ülkemizin hemen hemen her yerinde bu mesleği genellikle öğrenciler icra etmekte.

Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri ve Sektörleri Nelerdir
Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri ve Sektörleri Nelerdir

Temizlik Hizmetleri

Öğrencilerin sık sık tercih ettiği bir diğer meslek dalı da temizlik hizmetleri. Günlük olarak ödeme almak isteyen ve temizlik konusunda kendisine güvenen öğrenciler genellikle ofislere, iş yerlerine ya da evlere bu hizmeti vermekteler.

Üniversite öğrencileri için iş fikirleri arasında bulunan temizlik hizmetlerinin ayrıca birçok ajans ve firma ile de yapılabildiğini biliyoruz. Siz de şehrinizde bulunan temizlik ajansları ya da firmalarına temizlikçi olarak başvuru yapabilir ve hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Eğer bir ajans ya da firmada çalışırsanız hem ödemenizi daha sık alacak hem de iş bulma konusunda sorun yaşamayacaksınızdır.

Üniversite Öğrencileri İçin İş Fikirleri: Sunum Hizmetleri

Sunum hizmetlerinde görev alarak siz de gerçekten iyi paralar kazanabilirsiniz. Genellikle düzenlenen eğlence organizasyonlarına giderek, maskotluk yaparak ya da market ve alışveriş merkezlerinde oluşturulan ürün tanıtımlarına katılarak sunum hizmetleri gerçekleştirebilirsiniz.

Firmaların neredeyse tamamı sunum hizmetlerinde öğrencileri part time olarak çalıştırmaktalar. Sabit bir gelir yerine günlük para kazanma konusunda herhangi bir sorun görmüyorsanız sunum hizmetleri tam size göre. Bu tarz iş yerlerinde organizasyon ve tanıtım başına ücretlerin günlük ya da haftalık olarak verildiğini görebiliyoruz.

Online Hizmetler

İnternet üzerinden web hizmetleri sunarak da para kazanmanız son derece kolay. Üniversite öğrencileri için iş fikirleri arasında olan online hizmetler, belki de eğitim alan insanların yapabileceği en rahat ve en basit işlerden bir tanesi. Makale yazarak, tasarım yaparak, video kurgu hazırlayarak ya da sosyal medya yöneticiliği sunarak siz de rahatlıkla para kazanabilirsiniz.

Bu tarz işlerde kendinize güveniyorsanız da yapmanız gerekenler oldukça basit. R10 ya da Bionluk gibi freelancer platformlara üye olarak hızla hizmet satmaya başlayabilirsiniz, Türkiye’de günlüğe vurduğumuzda binlerce işveren freelancer olarak hizmet aramakta ve almakta. Öğrenciler için en iyi iş imkânlarından bir tanesi şüphesiz ki online hizmetler sektörü.

Daha farklı iş fikirleri duymak isterseniz Öğrenciler İçin Günlük Ödemeli İşler Hangi Sektörlerde Mevcuttur? yazımıza da göz atabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap