Vakumlu Kürtajın Normal Kürtajdan Farkı Nedir?

vakumlu kürtajın normal kürtajdan farkı

Evet bu konumuzda vakumlu kürtajın normal kürtajdan farkı. Kürtaj olmaya karar verdiniz ve bu yönde bir araştırma yapıyorsunuz. Vakumlu Kürtaj yada Normal Kürtaj bunların farkı nedir. Bu yazımızda konumuz bu . Sizler için araştırdık. Buyurun iyi okumalar.

Vakumlu Kürtajın Normal Kürtajdan Farkı Nedir?

 

Kürtaj gebeliğin isteyerek ve ya farklı sebeplerden dolayı sonlandırılmasına verilen isimdir. Kendi içerisinde tıbbi kürtaj ve cerrahi kürtaj olarak ayrılan kürtaj işlemlerinde tıbbi kürtaja düşük de denmektedir. Bu yüzden kürtaj dendiğinde akla ilk gelen işlem cerrahi kürtaj olmaktadır. Cerrah kürtaj ise kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılır. Bunlardan en bilineni normal kürtaj denilen rahim ağzının foseps adı verilen aletler yardımı açılarak ceninin çıkarılması işlemidir.

 

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

 

Vakumlu kürtaj cerrahi kürtaj yöntemleri arasında yer alan ve genellikle 5-7 hafta aralığında olan gebeliklerde uygulanan bir yöntemdir. Yurt dışında 14 haftalık gebeliklere kadar uygulanabilen bu yöntem ceninin emme yöntemi ile çıkarılmasına yardım etmektedir.

 

Vakumlu kürtaj işlemi için:

 

  • Gebe doğum pozisyonunda yatırılır.
  • Ufak tüp şeklinde olan vakumlama aleti vajina ile rahim ağzı arasına yerleştirilir.
  • Vakumlama yapılarak rahimdeki cenin çekilir. Vakumlama işleminde otomatik ya da manuel cihazlar kullanılabilmektedir.
  • Gebeliğin kaç haftalık olduğuna bakılarak emiş gücünde değişim uygulanabilir. Ancak vakumlu kürtaj işlemindeki vakumlamada nazik bir emiş gücünden yararlanılır. Emiş gücünün ayarlanması uzman doktor tarafından dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.
  • Doktorun gerekli görmesi halinde vakumlama öncesinde rahim ağzının daha çok açılması amacıyla çeşitli aletler kullanmak gerekebilmektedir.
  • Vakumlu kürtaj işleminden önce genel anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bölgesel uyuşturma işlemi yapılarak vakumlu kürtaja başlanabilmektedir. Genel olarak ağrısız olan vakumlu kürtaj uygulaması 10-15 dakika kadar süren bir operasyondur. Ancak gebenin psikolojisine bağlı olarak terleme, kramp, kasılma gibi sorunlar görülebilir. Bu tür sorunlar tamamen geçici olmakla birlikte kürtajın ilk gününden sonra herhangi bir belirti görülmez.

 

Vakumlu Kürtaj Riskleri Nedir?

 

Vakumlu kürtajın en büyük riski enfeksiyon kapma durumudur. Bunun için doktor tarafından verilen antibiyotik türü ilaçların kullanılması ve kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Vakumlu kürtaj sonrasında en az 1 saat kadar dinlenilmesi gerekir. 1 hafta kadar cinsel ilişkiden uzak durulması ve havuz, deniz gibi yerlere girilmemesi gerekmektedir.

 

Vakumlu kürtajın riskleri arasında kanama durumu da bulunur. Gebeliğin sonlandırılmasından sonra oluşan kanamalar genelde normal olarak değerlendirilir. Ancak anormal denebilecek türden kanamalarda dikkat edilmelidir. Vakumlu kürtaj müdahalesinde nadir de olsa aşırı kanama durumu yaşanabilir ve doktora başvurulması gerekir.

Dilerseniz Kürtaj sonrası kanama neden olur hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Kürtaj sonrası kanama neden olur hakkında tüm makalelerimizi de okuyabilir, saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap