Vücut Zayıflamaya Nerden Başlar?

Vücut Zayıflamaya Nerden Başlar

Vücut zayıflamaya nerden başlar? Sorusunun cevabını vereceğimiz bu yazımızda sizler için detaylı yazımızı oluşturduk. Bu yazı kapsamında Vücut yağları ilk nereden erimeye başlar, Vücut ne zaman kilo vermeye başlar, Kilo verdiğimizi idrarımızdan nasıl anlarız, Kilo ilk nerden alınır, Yağ kaybettiğimizi nasıl anlarız, Vücutta en zor eriyen bölge, Yağ yakımının Belirtileri, Yağ yakımında idrar rengi nasıl olur konularını sizler ile birlikte inceleyeceğiz.

Bu soruların veya konuların cevabını merak ediyorsanız o halde zaman kaybetmeden hemen yazımıza başlayalım.

 

 

 

Yağ Yakımının Belirtileri

Kilo vermek isterken asıl hedef yağ yakmak olduğunu ve yağdan kilo vermek istediğimiz herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Eğer yağdan kilo veremiyorsak pek başarı sağladığımız düşünülemez. Ancak yağ yakmak için birtakım çalışmalara ihtiyacımız olduğu gibi beslenmemize de dikkat etmemiz gerekmektedir. Ancak öncesinde yağ yaktığımızı ve yağdan kilo kaybettiğimizi nasıl bileceğiz ona bakmamız gerekmektedir.

Yağdan kilo vermek öyle düşünüldüğü kadar kolay değildir. Bunun için doğru diyet, doğru spor ve aynı zamanda bol sıvı tüketimi gereklidir. Sağlıksız diyetler uyguluyorsanız kilo vermeniz pek mümkün olmayacaktır. Bu durumda da yağdan değil vücuttaki kas ve aynı zamdan sudan kilo verirsiniz. Tabi ki bu durumda istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Kaslardan verilen kilo vücudun biçimsiz görünmesine sebebiyet verebilir.

Vücut Nasıl Yağ Yakar?

Gündelik yaşamda tartı basküllere çıkarak kilomuzu ölçmek çoğu zaman bize ne kadar kilo verdiğimizi söylese de ne kadar yağ yaktığımızı veya kaybettiğimizi bize asla söylemez. Tartılar bu durumda sadece normal kilolarınızı ölçer başka kilolarınızı asla ölçmez. Yağ durumunu ölçmek için genel olarak spor salonlarında, diyetisyenlerin ofisinde yağ oranı ölçer aletler mutlaka bulunur ve bunlar kullanılabilir. Buralardan vücut yağ oranlarınızı ölçtürebilirsiniz.

Bu aletler aynı zamanda size birçok konuda bilgi verir. Yağ ölçen aletlerin sizlere verdiği bilgiler şunlardır:

  • Kas sistemleri
  • Kemik ağırlığı
  • Vücudunuzda günlük olması gereken kalori miktarı
  • Metabolizma yaşınız
  • Vücut sıvı endeksi

Gibi bilgilerde yağ durumunuzun yanında verir. Ayrıca vücut analiz cihazı sayesinde de vücudunuzda var olan yağ oranları ölçülür. Bu vücut analiz cihazı verdiğiniz kilonun kastan mı sudan mı yoksa yağdan mı olduğunu söyler. Böylece diyetinizin sizin için doğru olup olmadığına karar verilir. Eğer yaptığınız diyet sonrası yağdan değilde kaslardan kilo vermişseniz bu iyi bir sonuç olmayacaktır. Kimse kastan kilo vermek istemez. Zaten yağ var iken kastan neden kilo vermek isteyelim ki.

Zayıflamaya Başladığınızda Nereden Zayıflarsınız?

Vücut zayıflamaya nerden başlar? Zayıflamaya başladığınızda zayıflamak için uyguladığınız diyet ve spora göre nereden ilk önce zayıflayacağınız değişkenlik gösterir. Vücutta yağ yakmak için 30-40 dakikalık bir egzersiz yapmanız gereklidir. Bu egzersizleri yaparsanız yağ yakımı yapabilirsiniz. 30 -40 dakikadan aşağı egzersiz yaparsanız yağ yakımı gerçekleşmez. Bu egzersizler sırasında nereden yağ yakmak için uğraştıysanız ilk olarak oradan kilo vermeye başlarsınız.

Egzersiz yaparken karın bölgesi ile ilgili egzersizler yapıyorsanız o halde yağ yakımı da ilk olarak karın bölgesinden başlayacaktır. Ağırlık kaldırıyorsanız ilk olarak kollarınızdaki yağlar erimeye başlayacaktır. Ancak koşu, yürüyüş, yüzme, kardiyo gibi egzersizler yaparsanız o halde tüm vücut aynı oranda yağ yakımı gerçekleşecektir. Zaten sağlıklı kilo vermek ve doğru bir şekilde vücut hatlarınızın oturması için bu gibi egzersizleri yapmak vücudunuzun şekli bakımından son derece önem taşır.

Vücut Ne Zaman Yağ Yakar?

Vücudun yağ yakması için en az 15 veya 20 dakika boyunca ısınma hareketleri yapabilirsiniz. Isınma hareketleri 15 veya 20 dakika yaptıktan sonra vücut artık ısınmaya başlar ve tempoyu bir sonraki aşamaya kadar artırdığınızda 20 dakikadan sonra vücutta yağ yakımı başlar. Buradaki kural şudur öncelikle en basit egzersizler sonra en zor egzersizler. Egzersizleri basitten zora doğru ilerlettiğinizde yağ yakımınız da o yönde artış gösterecektir.

Eğer ısınmadan spor yaparsanız istenilen sonuçlar olmayacaktır. Çünkü ısınmadan yapılan sporlar vücutta önce şeker sonra karbonhidrat deposu var ise onları yapar. Buda yağ yakmanızı geciktiren bir durum olacaktır. Isınmadan yapılan egzersizlerde genellikle 40 dakikadan sonra ancak yağ yakımı gerçekleşir. Bu zamanda diliminde de yorulmuş olacağınızdan ara vermiş olursunuz. İşte bu yüzdendir ki ısınmadan egzersiz yapmak mantıklı değildir.

Dilerseniz bir önceki Zayıflamak İçin Nelerden Vazgeçmeliyiz? konu başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Farklı sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.Giriş Yap