Yaban Mersinin Faydaları Neler? Kanı Temizleyebilen Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır?

Yaban mersinin yararları

Yaban mersinin faydaları neler? Yaban mersini çayı nasıl yapılır? Kanı temizleyen yaban mersini;  Hakkında bilgi almak için en doğru yerdesiniz …

Yaban mersinin yararları neler? Yaban mersini çayı iyi mi yapılır? Kanı temizleyen yaban mersini; Hakkında informasyon almak için en doğru yerdesiniz. Yaban mersinin yararları neler? Yaban mersini çayı iyi mi yapılır? Kanı temizleyen yaban mersini Bu mevzu hakkında oldukça çeşitli detayları bulabileceğiniz yazımıza başlamış olalım .

Yaban mersinin yararları neler?

Vitamin ve mineral bakımından varlıklı olan yaban mersini değişik yörelerde değişik isimlerle geçmektedir. Vücut için lüzumlu antioksidanı elde eden gıdalardan biridir. Bilhassa idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen yaban mersini hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Yaban mersinin yararları neler? Yaban mersini çayı iyi mi yapılır?

Ayıüzümü, keçiyemişi, cranberry ve airelle olarak da geçen yaban mersini funda ailesine aittir. Ilıman iklime uygun yetişen yaban mersini, üzümsü bir meyvedir. Serin ve dağlık alanlarda bol miktarda bulunur. Bu yüzden vatanımızda en sık Karadeniz bölgesinde yetişir. Genel olarak ise Şimal Avrupa, ABD’daki Rocky Dağları’nda görülmektedir. Ormanlık alanlarda yabani formda yetişen bu tür, 1906 yılındaki bilimsel çalışmalarda araştırılmıştır. Sadece tüketimi yüzyıllara dayanıyor. Osmanlı kitabelerinde yaban mersini, bitkisel çay olarak alternatif tıpta kullanılıyordu. Ek olarak bazı alternatif tıp ilaçlarda da ham madde olarak eklenmiştir. Tüm ülkelerde yetiştirilme alanları koruma altına alındı. Tertipli ve uzman kontrolünde tüketildiğinde ise inanılmaz faydalar sağlar. Mor renkte olan meyveler etine dolgundur. Tadı hem ekşi hem de tatlıdır.

  • Yaban mersini bilhassa günümüzde idrar enfeksiyonu hastalıklarında naturel ilaç olarak tüketiliyor.
  • İçerdiği yüksek antioksidan yardımıyla kuvvetli bir toksin atıcıdır. Bu yüzden aşırı tüketilmesi de önerilmez. Aksi halde böbreklerin işlevselliğini bozabilir.
  • İçeriğinde; şekerler, pektin, tanen ve mirtillin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardır.
  • Kan basıncını dengeler. Antioksidan madde içerdiğinden hücrelerin yenileme hızını artırır.
  • Reçel ya da çay formunda tüketilir. Tertipli tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır. 

YABAN MERSİNİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Tane dönemindeki bayanların tüketilmesi önerilmez. Zira aşırı kan yitirilmesine niçin olur. Hem de kısa zamanda ameliyat olacak ya da olanlarında tüketilmesi tavsiye edilmez. Aşırı tüketildiğinde sindirimi bozabilir. Kronik kan hastalığı olanların ek olarak ilaç kullananların uzmanlarına başvurması gerekir.

YABAN MERSİNİ HANGİ HASTALIKLARA FAYDA SAĞLAR?

Sinir hücrelerini yenileyerek hafızayı sağlamlaştırır. Konsantre problemi yaşayanların tüketilmesi tavsiye edilir. Beyin gelişimini destekleyen yaban mersini, ek olarak ceviz ile birlikte de tüketilebilir.

Meydana getirilen bazı araştırmalarda yaban mersininin sıhhatli beslenmede en etkili besinler içinde yer almış olduğu ortaya konmuştur. Bilhassa rejim yapmak isteyen fakat bununla birlikte gün içinde enerji yitirmek istemeyenler için ideal bir gıda olan yaban mersini, aşırı kiloluluk şeklinde hastalıkların da ilerlemesini engeller.

Anti enflamatuar etkisine haiz olan yaban mersini, metabolizmanın işlevselliğini artırarak sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak florasını sakınan yaban mersini hem ishal hem de kabızlık şeklinde sıhhat sorunlarının yaşanmasının önüne geçer.

Bazı uzmanlar göz problemi yaşayan kişilerin taze olarak yaban mersini tüketilmesini tavsiye eder. Hatta bazı göz hastalıklarını engeller.

Antioksidan bakımından varlıklı olan her gıda şeklinde yaban mersini de hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanser hastalıklarına zemin hazırlayan durumları ortadan kaldırır. Kandaki enfeksiyonları azaltır.

Faydası saymakla bitmeyen yaban mersini ağız ve diş sağlığına da katkı sağlar. Ağız içi enfeksiyonuna yol açan sorunları neredeyse sıfıra düşüren yaban mersini, tükürük bezlerinin de işlevselliğini artırır. Böylece diş taşlarının oluşumuna engel olur.

Kan basıncını ve kan değerlerini dengeleyen yaban mersini, böyleye gerilim hastalıklarının da önüne geçer.

Günümüzde de yaygın olarak yaşanmış olan idrar enfeksiyonları kişinin hem yaşam standardını düşürür hem de ruhsal durumunu negatif etkisinde bırakır. Şiddetli ağrılara yol açan bu hastalık için en naturel ve kati çözüme haiz olan yaban mersini uzmanlar tarafınca önerilir.

Antioksidan bakımından varlıklı olan yaban mersini cilt hücrelerini yeniler.

 

YABAN MERSİNİ NASIL TÜKETİLMESİ GEREKİYOR?

Reçel, meyve suyu, tatlandırıcı ve çay olarak tüketilebilir. Kuru yaban mersinlerinden bir yiyecek kaşığını bir buçuk su bardağı suyla birlikte 10 dakika kaynatıp tüketebilirsiniz.

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap