Yaban Mersininin Faydaları Neler? Nasıl Tüketilmeli? Zararları neler?

YABAN MERSİNİNİN ZARARI VAR MIDIR

Yaban Mersininin Faydaları ; Vitamin ve mineral bakımından varlıklı olan yaban mersini değişik yörelerde değişik isimlerle geçmektedir. Vücut için lüzumlu antioksidanı gerçekleştiren gıdalardan bir tanesidir. Özellikle sidik yolu enfeksiyonuna iyi gelen yaban mersini ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık. Yaban mersinin faydaları neler? Yaban mersini çayı nasıl yapılır?

YABAN MERSİNİ NEDİR ?

Ayıüzümü, keçiyemişi, cranberry ve airelle biçiminde de geçen yaban mersini funda ailesine aittir. Ilıman iklime elverişli yetişen yaban mersini, üzümsü bir meyvedir. Serin ve dağlık alanlarda çokça yer alır. Bu yüzden ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde yetişir.

YABAN MERSİNİN FAYDALARI NELER
YABAN MERSİNİN FAYDALARI NELER

Genel olarak şayet Kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky Dağları’nda görülmektedir. Ormanlık alanlarda vahşi formda yetişen bu tarz, 1906 yılındaki bilimsel çalışmalarda araştırılmıştır. Ancak kullanımı yüzyıllara dayanıyor. Osmanlı kitabelerinde yaban mersini, bitkisel çay olarak seçenek tıpta kullanılıyordu. Ayrıca birtakım seçenek tıp ilaçlarda dahi çiğ madde olarak eklenmiştir. Tüm ülkelerde yetiştirilme alanları koruma altına alındı. Düzenli ve yetkin kontrolünde tüketildiğinde şayet olağanüstü avantajlar sağlar. Mor renkte olan meyveler etine dolgundur. Tadı hem ekşi üstelik tatlıdır.

Yaban mersini bilhassa günümüzde sidik enfeksiyonu hastalıklarında naturel ilaç olarak tüketiliyor.

İçerdiği yüksek antioksidan yardımıyla kuvvetli bir toksin atıcıdır. Bu yüzden ekstrem tüketilmesi de tavsiye edilmez. Aksi durumda böbreklerin işlevselliğini bozabilir.

İçeriğinde; şekerler, pektin, tanen ve mirtillin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardır.

Kan basıncını dengeler. Antioksidan madde içerdiğinden hücrelerin yenilemek süratini artırır.

YABAN MERSİNİ NASIL TÜKETİLİR
YABAN MERSİNİ NASIL TÜKETİLİR

Reçel yahut çay formunda kullanılır. Düzenli tüketildiğinde sindirimi basitleştirir.

YABAN MERSİNİN FAYDALARI NELERDİR ? YABAN MERSİNİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

– Sinir hücrelerini yenileyerek hafızayı güçlendirir. Konsantre sorunu yaşayanların tüketilmesi tavsiye edilir. Beyin gelişimini destekleyen yaban mersini, ayrıyeten ceviz ile birlikte de tüketilebilir.

– Yapılan birtakım incelemelerde yaban mersininin sıhhatli beslenmede en verimli gıdalar arasında bulunduğu meydana konmuştur. Özellikle rejim uygulamak talip fakat bunun yanı sıra gün içerisinde enerji yitirmek istemeyenler için uygun bir gıda olan yaban mersini, obezite gibi hastalıkların dahi ilerlemesini engeller.

– Anti enflamatuar etkisine sahip olan yaban mersini, metabolizmanın işlevselliğini artırarak sindirimi basitleştirir. Bağırsak florasını koruyan yaban mersini hem amel üstelik kabızlık gibi sıhhat problemlerinin yaşanmasının önüne geçer.

YABAN MERSİNİ NEDİR
YABAN MERSİNİ NEDİR

– Bazı eksperler göz sorunu hayat sürdüren bireylerin taze olarak yaban mersini tüketilmesini tavsiye eder. Hatta birtakım göz hastalıklarını engeller.

– Antioksidan bakımından varlıklı olan her gıda gibi yaban mersini de hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanser hastalıklarına zemin hazırlayan halleri ortadan kaldırır. Kandaki enfeksiyonları azaltır.Yaban Mersininin Faydaları nın en gözdesidir.

– Faydası saymakla bitmeyen yaban mersini ağız ve diş sağlığına dahi katkı sağlar. Ağız içi enfeksiyonuna niçin olan problemleri nerdeyse sıfıra düşüren yaban mersini, tükürük bezlerinin de işlevselliğini artırır. Böylece diş taşlarının oluşumuna engel olur.

– Kan basıncını ve kan değerlerini dengeleyen yaban mersini, böyleye tansiyon hastalıklarının dahi önüne geçer.

– Günümüzde de sık sık yaşanan sidik enfeksiyonları bireyin hem hayat niteliğini düşürür üstelik psikolojik halini negatif etkiler. Şiddetli ağrılara niçin olan bu hastalık için en naturel ve mutlak çözüme sahip olan yaban mersini eksperler yönünden tavsiye edilir.

YABAN MERSİNİN FAYDALARI NELERDİR
YABAN MERSİNİN FAYDALARI NELERDİR

Antioksidan bakımından varlıklı olan yaban mersini cilt hücrelerini yeniler.

YABAN MERSİNİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Adet dönemindeki kadınların tüketilmesi tavsiye edilmez. Çünkü ekstrem kan kaybına niçin olur. Aynı vakitte kısa vakitte operasyon olacak yahut olanlarında tüketilmesi tavsiye edilmez. Aşırı tüketildiğinde sindirimi bozabilir. Kronik kan hastalığı olanların ayrıyeten ilaç kullananların eksperlerine başvurması gerekir.

YABAN MERSİNİ NASIL TÜKETİLİR?

Reçel, meyve suyu, tatlandırıcı ve çay olarak tüketilebilir. Kuru yaban mersinlerinden bir yemek kaşığını bir buçuk su bardağı suyla birlikte 10 dakika kaynatıp tüketebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap