Yasal Takip İşlemlerini Bankalar Ne Zaman Başlatır?

Bankalar Yasal Takip İşlemlerini Ne Zaman Başlatır_

Yasal Takip ne demektir? Bankalar Yasal Takip İşlemlerini Ne Zaman Başlatır? hakkında elimizden geldiğince yazımızda bilgi verdik. Keyifli okumalar.

Bankaların sunduğu kredilerden ya da kredi kartlarından faydalanan kişiler, borçlarını bu hizmetleri alırken imza attıkları sözleşmelerde yer alan şartlara göre düzenli şekilde ödemek durumundadırlar. Borçların düzenli bir şekilde ödenmesi, hem borçların planlanan süre içerisinde bitmesini hem bankayla herhangi bir sorun yaşanmamasını hem de kişilerin kredi notu açısından kötü etkilenmemesini sağlamaktadır. Fakat bazı durumlarda kişiler, ödemeleri gereken tutarları ödeyemez, zamanında ödeyemez ya da gecikmeli şekilde ödemek durumunda kalırlar. Gecikmeli ödemelerde katlanılan gecikme faizinin dışında pek büyük bir sorun yaşanmasa bile borçların ödenmemesi ya da eksik ödenmesi, bunun da birkaç ay üst üste gerçekleştirilmesi banka ile ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilecektir.

90 Günü Aşan Borçlar Nelere Sebep Olur?

Bankaya olan borcunu ödemeyen kişilere 30 gün ile 90 gün arasında, borçlarını eski düzeni içerisinde ödemeye başlaması için süre tanınır ve kişilerin bu süre içerisinde borçlarını eski düzeni içerisinde ödemeye başlaması durumunda da herhangi bir sorun yaşanmaz.

90 günlük sürenin sonunda herhangi bir ödemenin yapılmamış olması halinde bankalar, müşterilerinin ödenmeyen borcunu tahsil etmek için yasal cebir kullanma yoluna başvuracaktır. Borç verdiği parayı ve hizmeti bir türlü geri alacak olan bankanın en son ve garanti sayılabilecek olan seçeneği, avukat aracılığıyla idari takip sürecini başlatmak olacaktır.

İdari takip sürecinde kişiler, banka tarafından aranarak borçlarının 7 gün içerisinde ödenmesi konusunda uyarılırlar . Ayrı bir 7 gün daha kazanmış olurlar fakat bu 7 gün boyunca biriken ve faiz işleyen her türlü borcun ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda banka avukatları devreye girecek ve kişilerin borçları icra kalemi ile tahsil edilecektir.

Yasal Takip Ne Demektir?

Banka avukatları dosyayı eline aldıkları zaman banka müşterisine öncelikle ulaşırlar ve borçlarının ödenmemesi durumunda yasal takip işlemlerinin başlatılacağını ve bu süreçte de borçlarının icra yolu ile tahsil edileceğini hatırlatırlar. Aynı zamanda borçların üzerine avukat masraflarını da ödemek durumunda kalacak olan kişiler, ellerinden geliyorsa borçlarını biran önce öderler ve oluşabilecek olan daha büyük sorunların üstesinden gelmiş olurlar.

Banka avukatları ile borçlu kişiler arasında anlaşma yoluna gidilirse kişiler borçlarını ödeyerek icra işlemlerinden kurtulmuş olurlar. Fakat anlaşma yoluna gidilemediği zaman avukatlar, icra müdürlüklerine giderek yasal süreci başlatırlar. Bu aşamadan sonra PTT aracılığıyla kişilere borçlarını ödemeleri gerektiğini bildiren ve 25 gün gibi bir süreleri olduğunu hatırlatan tebligat gönderilir. Bu süre boyunca ödemelerin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi halde öncelikli olarak kişilerin banka hesaplarına el konulacak, banka hesabı olmaması halinde kişilerin üzerinde görünen taşınmazlara ve taşıtlara el konulacağı kişilere bildirilir.

Borcunu ödeyemeyecek olduğunu anlayan kişiler, sürecin avukata yansımasından önce bankası ile anlaşarak borcunu yapılandırma yoluna gidebilecektir ya da avukat sürecine geçildiği zaman avukat ile anlaşarak borcunun icra müdürlüğüne havale edilmesinden önce yapılandırma işleminde bulunabilecektir. Bankalar, kişilerin iyi niyetini gördüğü ve ödeme yapmak istediklerine karar verdiği zaman kişilere kolaylık sağlayacaklardır.

Çağdaş hukuk sistemi, borçlunun yükümlülüğünü mal varlığı ile teminatlandırmasını esas almaktadır. Diğer anlatımla alacaklı, borçlunun borç ilişkisinden doğan yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumunda, İcra ve İflas Kanunu hükümleri çerçevesinde, borçlunun mal varlığının bir bölümüne el konulması talebinde bulunabilir.

Wikipedia: Borç İlişkilerinde Sorumluluk

 

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz konu ile alakalı bir diğer yazımız olan Kredi Ödenmezse Ne Olur? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap