Yemek Sepeti, Getir, Trendyol, Dolap Uygulamaları

yemek sepeti

Yemek Sepeti, Getir, Trendyol, Dolap Uygulamaları İnsanlığın tarih öncesi devirleri taş devri, yontma taş devri, cilalı taş devri, tunç devri gibi devirler ile adlandırılıyor. Yaşadığımız zamana bir devir atamak gerekirse bu devrin adı internet devri olacaktır. İnternet hayatımıza girdiğinden beri insanlığa devir atlatacak tonlarca yenilik ve değişiklik yaptı. Bugün bu yeniliklerden olan Yemek Sepeti ve Getir gibi uygulamalar özelinde online alışverişi işleyeceğiz. Online alışverişin hayatımıza kattıkları ve götürdüklerini konuşacağız. Yemek Sepeti üzerinde yoğunlaşacağımız bu yazımızda Trendyol ve Dolap uygulamalarından da bahsedeceğiz. Yazının devamında online alışverişi birlikte ayrıntılı olarak inceleyelim.

Yemek Sepeti ve Getir Uygulamalarının Sağladığı Kolaylıklar

Birçoğumuz çocukluğunda evin en küçüğü ise ailenin bakkal, market ve fırın alışverişlerinde kuryesi olmuştur. Sabah mutfaktan gelen güzel yemek kokuları eşliğinde uyanıp, ağzından akan salya donmadan bakkala, fırına ekmek almaya gidenlerimiz oldukça fazladır.

Günümüzde ise sabah uyanıp tuvalete girdiğinizde, daha gözlerinizdeki mahmurluk kaybolmadan telefonunuzdan ekmeğinizi, yumurtanızı ya da direkt hazır bir şekilde kahvaltınızı sipariş edebiliyorsunuz.

Bu market siparişlerinde genel olarak getir ya da banabi gibi uygulamaları rahat, kullanışlı ve güvenilir olduğundan daha çok tercih ediliyor. Bu uygulamalar sayesinde işe yetişmek ya da güne başlamak için daha erken kalkmanız gerekmiyor. Az bir zamanda bütün işlerinizi halledip güne merhaba diyebiliyorsunuz.

Özellikle yemek sepeti gibi uygulamalar ekstra kolaylık sağlıyor. Telefon, tablet ya da bilgisayardan istediğiniz yemeği seçip evinize kadar teslim edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu süreçte evde yemek yapmak için harcayacağınız zamandan kar ediyorsunuz. Özellikle iş temposundan kaynaklı evde istediği vakti geçiremeyenler için bu zaman oldukça değer arz ediyor.

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaların kuruluş tarihlerini, sağlıkları hizmetleri aşağıda sırasıyla ayrıntılı olarak inceleyelim.

Yemek Sepeti ve Banabi Uygulamaları

Bu uygulama tamamen yerli girişimciler ile 2000 yılında kurulmuştur. Kurucusu Nevzat Aydın’dır. 2000 yılında ilk kurulduğunda lokal olarak hizmete başlayan Yemek Sepeti 2004 yılında satış rekoru kırarak günde 1000 adet satışa imza attı. Bu sayede piyasadaki görünürlüğü de oldukça artmış oldu. İşleri oldukça açılan ve ülkenin dört bir yanında hizmet sağlayan uygulama 2008 yılında günlük satışını 10.000’e çıkartarak uluslararası girişimcilerin de dikkatini çekti ve yabancı yatırımcılardan sermaye ortaklığı almaya başladı.

Şirket aldığı yatırımlar ile ticari ufkunu da genişletme olanağı elde etti. Rusya, Lübnan, Yunanistan, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere birçok ülkede Yemek Sepeti benzeri uygulamalar ve siteler oluşturup bu ülkelerin online sipariş pazarının öncüsü oldu.

Şirket bu denli büyürken yatırımcılarında şirkete olan ilgisinde artış gerçekleşti. 2012 yılında Global bir şirket tarafından şirketin %36’sını 44 milyon dolar karşılığında satın alındı. Bu ortaklıktan birkaç yıl sonra yani 2015 yılında Almanya merkezli bir şirket tarafından 589.000.000 dolara satın alındı. Bu satış Türkiye’de yapılmış olan en büyük internet uygulaması satışı olarak tarihe geçti.

Getir Uygulaması

Bu uygulama online siparişteki bir açık üzerinden kendini var etti. İnternetten yemek söylenebiliyordu fakat market siparişleri söylenemiyordu. Getir uygulaması bu hizmeti başta büyük şehirlerde ardından ise ülke genelinde uygulamaya başladı.

Getir uygulamasının açtığı Pazar ve bu pazara gösterilen ilgi karşısında büyük marketler de kendi uygulamalarını oluşturup, kendi satışlarını internet üzerinden yapmaya başladı.

Trendyol ve Dolap Uygulamaları

Bu uygulamalar ise yukarıda bulunan gıda siparişlerinden farklı bir içeriğe sahiptir. Bu uygulamalar kullanıcılarının internet üzerinden tekstil alışveriş yapması, yaptıkları alışverişleri istedikleri adreslere sipariş etme olanakları sunar. Trendyol bu uygulamaların oluşturduğu pazarda en büyük alana sahip olanıdır.

Genç bir teknoloji girişimcisi tarafından kurulan Trendyol, ülkemizdeki tekstil devlerinin hayal edemeyeceği satışlara ulaşmayı başarmıştır. Bu uygulamanın kurucusu Demet Mutlu adında bir girişimcidir. Hala uygulamanın CEO’su olarak hizmet vermektedir.

Dolap uygulaması ise biraz daha farklıdır. Yukarıdaki gibi yine tekstil satışı üzerinedir. Fakat bu satışı kullanıcılar yapabilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi kişilerinde dolaplarında kullanmadıkları kıyafetlerini bu platformdan satışa çıkarma olanağı sağlar. Bu sayede alıcılar da daha uygun fiyatlara alışveriş yapmış olur.

Bu uygulamalar hayatımız oldukça kolaylaştırmakta ve hem yaşamsal alışkanlıklarımızı hem de ticari alışkanlıklarımızı bilinmeyen bir yere doğru sürüklemektedir. Gelecekte nasıl alışveriş yapacağımız ve nasıl çalışacağımızı hep birlikte yaşayarak deneyimleyeceğiz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap