Yüksek Kan Şekeri (Hiperglisemi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Kan Şekeri Hakkında Bilmedikleriniz

Yüksek kan şekeri; Bu sağlık sorunu birçok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Yüksek kan şekerinin nedenleri ve belirtileri nelerdir? Merak ettiğiniz her şey yazımızda…

Yüksek kan şekeri, en önemlisi karbonhidrat yemek ve fiziksel efor eksikliği olan birçok faktörden kaynaklanır. Bir kişinin, özellikle genetik faktörlerin bir sonucu olarak hastalığa yakalanma riski yüksekse, kan şekerini periyodik olarak kontrol etmesi önemlidir, çünkü yüksek kan şekeri, hastalığın geç bir aşamasına kadar net semptomlar vermeyebilir.

Yüksek Kan Şekeri (Hiperglisemi) Belirtileri

Kan şekeri yüksekliği olan bir kişinin yaşadığı en önemli semptomlar, sık susama hissi, gündüz veya gece sık idrara çıkma ve hatta hastanın gece idrara çıkması için birkaç kez uyanmak zorunda olmasıdır. Yüksek kan şekeri semptomları arasında bulanık görme, yorgunluk ve bitkinlik hissi ve eskiden tıbbi müdahale olmaksızın kolayca iyileşen yaraları iyileştirmede güçlük bulunur.

Belirtilen semptomlardan herhangi birinden muzdarip olmanız durumunda, tıbbi yardım almalı ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmelisiniz, çünkü durumu ihmal etmek böbrek, kalp ve göz hastalıkları veya sinir hasarı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Pek çok kişi yüksek kan şekeri semptomlarını ihmal edebilir ve tedavi istemeyebilir, hastalık ne kadar uzun süre ihmal edilirse o kadar ciddi komplikasyonlara neden olur. Yemekten bir saat sonra kan şekeri seviyesi 180 mg/ dl’yi geçmemeli ve yemekten iki saat sonra 120 mg/dl’yi geçmemelidir.

Yüksek Kan Şekerinin (Hiperglisemi) Nedenleri

Yüksek kan şekeri, çok fazla karbonhidrat yemekten ve fiziksel efor eksikliğinden kaynaklanır. Bazen bunun nedeni, bazı mikrop türleri ve hastalıklarla enfeksiyon veya şiddetli psikolojik ve fiziksel strese maruz kalma ve ayrıca şeker hastaları için düzenli diyabet ilaçları almama olabilir.

Yüksek Kan Şekerinin (Hiperglisemi) Tedavisi

Yüksek kan şekerini tedavi etmek için piyasada bulunan ölçüm cihazları ile gün boyu seviyelerini takip etmeli ve sayıları özel bir nota kaydetmelisiniz. Ayrıca bu görevi verimli bir şekilde yapabilen ve böylece doktorunuzun durumunuza uygun tedaviyi reçete etmesini kolaylaştıran ve ayrıca her dışarı çıktığında tedaviyi ayarlamasını sağlayan bazı elektronik uygulamalar da bulunmaktadır.

Kan şekerini kontrol etmenin etkili bir yolu olduğu için yüksek kan şekeriniz varsa biraz egzersiz yapmanız çok önemlidir. Tedavi için insülin alanlar arasındaysanız, size uygun egzersizi ve süresini öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

İdrarınızda keton varsa, kan şekeri seviyeniz çok yükseldiğinde egzersiz yapmayı bırakmalısınız. Ayrıca yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve şeker hastalarını besleme konusunda tecrübeli bir diyetisyenle görüşmelisiniz. Kan şekerini kendinizi mahrum hissetmeden kontrol etmeye katkıda bulunacak faydalı ve lezzetli yiyecekler yazacaktır.

Tedavi planınızı asla kendi başınıza değiştirmeyin ve ilacın dozajı için uygun tarihleri ​​ve durumunuza uygun miktarları bulmak için doktorunuza danışmalı ve yaşam tarzınızı ona açıklamalısınız.

Yüksek Kan Şekeri (Hiperglisemi) Komplikasyonları ve Önleme Yöntemleri

Yüksek kan şekerinin tedavisinin ihmal edilmesi sinir hasarına, böbrek yetmezliğine, damar ve kalp damar hastalıklarına yol açtığı gibi, özellikle sinir hasarı ve ayaklarda zayıf kan dolaşımı nedeniyle ayakları etkilemektedir. Ayrıca mikropların mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar gibi cilt hastalıklarına yol açmasına imkan sağlamaktadır.

Kan şekeri seviyelerini izlemek ve karbonhidratları rasyonelleştirmek ve egzersiz yapmak, yüksek kan şekerini önleyebilecek en önemli şeyler arasındadır. Ayrıca uzman bir doktorla takip ve kan şekeri seviyelerinin belirli bir sınırın üzerine çıkması durumunda tedavi planına güvenmektir. Ayrıca acil bir durumda başkalarını uyarmak için diyabet hastalığınızı gösteren bir bileklik takmalısınız.