Yurtdışı Eğitim

Yurtdışı eğitim danışmanlığı

Yurtdışı Eğitim nasıl olur? Herkes gidebilir mi? Yurtdışı eğitim, yurt dışı eğitim bursu, yurtdışı eğitim danışmanlığı gibi konular günümüz gençlerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Yabancı bir dil bilmenin ya da yurt dışından alınan bir diplomanın iş görüşmesindeki faydası oldukça fazladır. Peki, yurtdışı eğitimi için neler yapmak gerekir birlikte inceleyelim.

Yurtdışı Eğitimi Neden Önemlidir?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız yüksek ihtimalle işsiz ya da çalıştığınız işten memnun değilsinizdir. Öğrenci olup ileride daha iyi bir işte çalışmakta istiyor olabilirsiniz. Bunun en temel sebebi ülkemizde özellikle gençlerden oluşan işsiz kitledir. İşsizliğin altyapısı nedir, neden bu kadar işsiz vardır bu ayrı bir yazının konusu. Fakat bu işsiz yığınlarının arasında sivrilmek için herkes kendine göre yollar aramaktadır. Bilinen ve en faydalı yol ise yabancı bir dil ya da yabancı bir ülkeden alınmış diploma, sertifikadır.

Yabancı bir dil öğrenme hevesi hemen herkeste vardır. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ise en az lise mezunudur. Aslında ilkokuldan itibaren zorunlu olarak İngilizce eğitimi ülkemizde verilmektedir. Bu İngilizce eğitimi ya müfredata uyup mesai dolduran ya da öğrencide öğrenme ilgisi yaratamayan öğretmenlerden kaynaklı hüsran ile bitmektedir. Hatta üniversitede bölümünü İngilizce olarak okumuş fakat İngilizce olarak beş dakika sağlıklı iletişim kuramayan birçok insan vardır.

Elbette öğretmenin ve alınan eğitimin içeriğinin bunda etkisi oldukça fazladır. Fakat dil eğitiminde pratik çok önemlidir. Aksi takdirde okunulan onca okulda öğrenilen tonlarca bilgiden bir farkı yoktur. Bu güne kadar onlarca farklı ders ve konu hakkında aldığımız eğitimin büyük bir çoğunluğunu hatırlamayız. Bunun temel sebebi bu bilgileri kullanacak alanlarda olmayışımızdır. İngilizcede böyledir. Eğer pratik yapmazsak ya da pratik yapmaya ihtiyaç duymazsak tam anlamıyla öğrenemeyiz.

Yurtdışı Eğitimi Ülkemizdeki Eğitimden Farkı

Yurt dışı eğitimi bu konuda oldukça faydalıdır. Aslında ülkemizdeki eğitimin içeriğinden farklı bir şey vermez. Lakin verdiği bilgiyi kullanmaya ve geliştirmeye mecbur kalırız. Eğitim almak için gittiğiniz ülke Türkçe konuşulan bir ülke olmayacaktır. Haliyle günlük yaşantınızın her alanında insanlarla bir şekilde anlaşmak zorundasınız. Market alışverişlerinde, otobüste, kaldığınız yerde ya da bilumum sosyal faaliyetlerinizde ortak bir dil konuşmanız gerekecektir. Bundan kaynaklı daha hızlı ve daha kalıcı bir şekilde öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışına eğitim amaçlı gitmek için koşulları tek başına sağlamanız oldukça zor olacaktır. Sağlamaya çalışsanız bile yapacağınız eksik ya da yanlış bir durum sizi ya gideceğiniz ülke de ya da vize işlemlerinde sıkıntıya sokacaktır. O yüzden bunu meslek edinmiş ve olası bütün sorunların ayrıntılarına hakim danışman bir firma ile görüşmek oldukça fayda sağlar.

Yurt dışı eğitim danışmanlığı veren birçok firmayı piyasadan bulmanız mümkündür. Fakat bu arayışta dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. Öncelikle güvendiğiniz birinin referansı ile bir firmaya başvurmak sizin için daha faydalıdır. Eğer böyle bir referans mevcut değilse, yurtdışı eğitiminiz için tüm detayları firmadan öğrenmeli ve aynı zamanda bu detayları araştırabildiğiniz her yerde araştırmalısınız. Yurtdışına gidip evsiz kalan ya da danışman firmanın sağladığı aracılar tarafından dolandırılan birçok kişi vardır. Bu yüzden ne kadar ince eleyip sık dokursanız sizin faydanıza olacaktır.

Gelgelelim eğitim danışmalarının verdiği hizmetlere. Bu hizmetlerin en önemlisi vize işlemleridir. Yurtdışı vizesi almak çok kolay bir durum değildir. Vize işlemleri için gerekli evrakları ve sizin yapmanız gereken bütün detayları danışman firma sağlar. İkinci işlem ise eğitim alacağınız kurumdur. Danışmanlık firmaları gönderdikleri öğrenciler üzerinden komisyon alarak çalışırlar. Eğer işini düzgün yapmayan, iş ahlakına sahip bir firmadan danışmanlık alırsanız, gittiğiniz ülkede merdiven altını aratmayan bir eğitim kurumu ve ilkokul mezuniyetinden emin olmadığınız bir eğitmen ile karşılaşabilirsiniz. Bir diğer detay ise kalacağınız yerdir. Bu işlem içinde danışman firma komisyon almaktadır. Birçok firma ilk başlarda ucuz bir yer ayarlayalım sonra siz orada ayrı eve çıkarsınız ya da başka iyi olanaklar bulursunuz fikriyle sizi donatır. Fakat ucuz diye adlandırılan yer kalınmayacak bir yer olması muhtemeldir. O yüzden kalacak yeri ayarlarken ekstra dikkat etmelisiniz.

Yurtdışı Eğitim Bursu

Eğer üniversite düzeyinde bir eğitim almayacaksanız ya da devlet personeli değilseniz, devlet bursu almanız biraz zor olacaktır. Özel burslar için tanıdığınız işverenler ya da mesleğinizle alakalı oda, dernek ya da şirketler ile görüşebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap