Yüz Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yüz bakımı

Yüz Bakımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Eve konumuz bu . Güncel hayatımızda insanların içinde sıkça görünen kişiler sadece kıyafetleri ile değil yüz bakımı ile de göz önündedir. Bizde bu yazımızda yüz bakımı nasıl yapılır ? dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda mevcut. Buyurun..
Yüzümüz, bir kişiyle tanıştığımızda fark ettiğimiz vücudun ilk kısmıdır. Herkes tarafından görülen kimliğimizdir. Bu yüzden her zaman güzel olmanın temel sırrı yüzünüze bakmaktır. Erken cilt yaşlanmasını önlemek için bu alışkanlığı erken kazanmak çok önemlidir.

Hücre yenilenme sürecini olumsuz etkileyen faktörlerden bazıları stres, kötü beslenme, aşırı güneş, sigara, hormonal değişiklikler ve kirliliktir. Bu etkenler serbest radikal üretimi oluştururlar ve cildin nemlenmesini bozarak dış görünüşü bozarlar.

Bu olumsuz etkileri en aza indirmek için temel bir cilt bakımı rutini gereklidir ve günlük hijyenimizin bir parçası olmalıdır. İlk başta sıkıcı veya yorucu görünebilir ancak zamanla sonuçlara şahit oldukça her şey keyifli bir rutin haline gelecektir. Önemli olan, aşağıdaki prosedürlerden bazılarını günlük olarak uygulamaya çalışmaktır.

Yüz Bakımında Cilt Temizliği

Cildin temizlenmesi ölü hücrelerin, terlemenin, doğal cilt salgılarının, kirlilik kalıntılarının ve makyajın giderilmesi için gereklidir. Temiz bir cilt, bakteri florasını ve cilt kirliliklerini azalttığı için siyah nokta ve sivilcelerin çoğalmasını önler. Gözeneklerdeki kirleri gidermek için her tür cildin bakımı çok önemlidir. Temiz bir cilt, yüz bakımını daha etkin bir şekilde uygulamanıza katkı sunacaktır.

Öncelikle makyajı temizlemek için bir makyaj temizleyici kullanın. Ardından temizliği bitirmek için yüzünüzü uygun bir sabunla yıkayın.


Yüz Toniği

Tonik temizleyici cildi tamamlayacak şekilde kullanılır. Serbest radikallerin etkisinden koruma rolüne sahiptir. Genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltmaya ve hatta cilt dokusunu ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bu losyon aynı zamanda cildin doğal nemini koruma işlevine de sahiptir. Ayrıca daha fazla elastikiyet sağlar ve cildin kas tonusuna fayda sağlar. Tonik, yüzünüzü yıkadıktan sonra kullanılmalıdır. Sabunla temizlemenin çıkaramadığı kirleri ortadan kaldıracaktır.

Cilt Eksfoliyasyonu

Bu işlem, cildin daha derin bir şekilde temizlenmesi, kirlerin ortadan kaldırılması ve ölü hücrelerin etkili bir şekilde uzaklaştırılması için idealdir. Aynı zamanda cilt hücrelerinin doğal yenilenmesini uyarır ve sivilcelerin tedavisinde yardımcı olur. Ek olarak, nemlendirici losyonların emilimini iyileştirir.

Yüz Bakımında Maskeler

Yüzü nemlendiren, yağlılığı tedavi eden, temizleyen ve eksfoliye eden (gözenekleri kapatmaya yardımcı olan), cildi detoksifiye eden killerle yapılan maskeler ve hatta ev yapımı ve doğal maskeler olmak üzere çeşitli maske türleri vardır. İdeal olan, haftada bir yüz maskesi kullanmak ve cildi temiz ve sağlıklı tutmak için maske uygulamalarından yararlanmaktır.


Yüz Bakımında Yüz Hidrasyonu

Bu temizlik ritüelinden sonra cildiniz iyi bir nem almaya hazır hale gelir. Nemlendiricinin doğru kullanımı cildin nemini yeniler, gerginliği giderir ve kırışıklıkları yumuşatır. Uygulama sırasında sonucu daha da iyileştirmek için bazı özel hareketler yapılması önerilir.

Nemlendiriciler tüm cilt tipleri için uygun özelliklere göre satışa sunulur. Bunların en büyük yararı kurumuş derileri canlandırmasıdır. Ayrıca cilt için koruyucu bir film oluşturduğundan dolayı yaşlanmayı önleyici bir yöntemdir.

Yüz Bakımında Asit Tedavileri

Lekelerin görünümü, cildin o noktasında daha fazla pigment üretimi olduğunu gösterir. Bu nedenle tedavi lokalize bir şekilde sadece lekeli bölgeye yapılır. Bu gibi durumlarda en çok kullanılan asitler; retinoik, kojik ve fitiktir. Asit tedavileri lekelerin giderilmesi için en etkili yollardandır.

Yüz Bakımında Göz Çevresi Kremleri

Göz bölgesi yüzün en hassas bölgesi olduğu için özel bir ilgiyi hak eder. Ayrıca bu bölge ilk kırışıklıkların ortaya çıktığı yerdir. Kozmetikler, göze zarar vermemek için özel formüllerle üretilmektedir.

Göz çevresi için özel kremler kullanmak; bu bölgeyi uygun şekilde nemlendirmek, cildin dokusunu iyileştirmek ve yüzeysel hücre yenilenmesini desteklemek için önemlidir. Günlük ve sürekli kullanım ile istenmeyen çizgilerin oluşmasının önüne geçmek mümkündür.


Yüz Bakımında Yaşlanma Önleyici Kremler

Yetişkinliğe erişimini dönemden itibaren erken yaşlanma endişesi başlar. Yıllar geçtikçe ciltteki doğal aşınma ve yıpranma yoğunlaşır. Çevresel faktörler, yaşam tarzı ve psikolojik faktörler hem sağlığımızı hem de cildimizin sağlığını etkiler. Bu nedenle cilde ekstra özen gösterilmesi giderek daha önemli hale gelmektedir.

Kırışıklık karşıtı kremler kırışıklıkların giderilmesini sağlar mı? Cevap hayır! Hiçbir krem, sahip olduklarınızı ortadan kaldırmaz, ancak kremler yeni kırışıklıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden e kadar erken başlarsanız o kadar iyidir.

Yüz Bakımında Güneş Kremi Kullanımı

Genellikle güneşin cildimizdeki etkisini fark etmeyiz. Oysa ki güneş orada, sabit ve güçlüdür. Bu nedenle koruyucuyu uygularken yüz bakımında yüzün her köşesini kaplayacak şekilde iyice yaymalısınız. Özellikle yaz aylarında cilt bakımının en önemli kısmını güneş krediyle tamamlamalıyız. Özellikle de daha hassas olan ve bütün gün açıkta kalan yüzümüze ikinci bir koruma katmanı olan güneş kremlerinden faydalanmalıyız.

Yüz bakımında güneş kremi kullanımı, cildi erken yaşlanmanın en büyük sebeplerinden biri olan güneş ışığının etkisinden korumak için çok önemlidir. Plajda olsanız da olmasanız da günlük olarak kullanılmalıdır. Güneş kremi, cildi güneşin ultraviyole radyasyonundan korumaya yardımcı olur. Bu da güneş yanığı ve diğer cilt hasarlarını azaltır.

Yüz Bakımında Güzel Ciltler İçin Daha Fazla İpucu

 • Cildinize günlük olarak bakım yapmayı planlayın. Günde iki kez bir kaç dakika olmak üzere cildinizi tazeleyici bir bakım zamanı yaratmalısınız.
 • Tüm metabolizmanın düzgün çalışması için gerekli olan bol miktarda su tüketin.
 • Lif bakımından zengin sebzeler, meyveler ve yiyeceklere dayalı dengeli bir diyet sürdürmeye çalışın.
 • Yeterli kalitede ve sürede uyku koşulları yaratmaya çalışın.
 • Fiziksel aktiviteleri düzenli hale getirin ve bunu ihmal etmeyin.
 • Kan dolaşımını ve kas tonusunu iyileştirmek için yüzünüze güvenilir bir güzellik uzmanına masaj yaptırın.
 • Göz çevresindeki kas tonusunu uyarmanın yanı sıra, kas yapısını güçlendiren, ifade izlerinin ve yüzeysel çizgilerin görülmesini zorlaştıran yüz jimnastiği türlerini öğrenin.Yüz Bakımında Yapılmaması Gerekenler

 • Yüz bakımında uygun koruma olmadan kendinizi aşırı güneş ışığına maruz bırakmak (özellikle yüzünüzde).
 • Makyajınızı tamamen silmeden uyumak.
 • Bol şeker, kızarmış yiyecekler ve işlenmiş gıdalar tüketmek.
 • Sigara, alkol veya diğer uyuşturucuları maddeleri kullanmak.
 • Bakımsız olmak.

Eğer vücudunuzda cilt çatlakları bulunuyorsa ve bunlardan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız Cilt Çatlakları İle Başa Çıkma Yöntemleri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Cilt sorunlarınız ile ilgili merak ettiğiniz diğer şeyler için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap