Zeka Geliştirici Oyunlar

Zeka Geliştirici Oyunlar

Zeka oyunları genelde 3-4 yaş veya 5-6 yaş gibi gruplara ayrılır. Genel olarak eğitici ve öğretici oyunlardır. Örneğin 5-6 yaş zeka oyunları ahşap, kağıt, zeka geliştirici oyunlardır. Zeka küpü oyuncağı 5 yaş ve üzeri için seçilebilecek bir oyuncaktır. Bu tarz oyunlar gerçekten beyini geliştirici ve yararlı oyunlardır. Ayrıca eli ve beyni hızlandıracak oyunlardır. Bu tarz oyunlar sadece küçük yaş çocuklar için değil büyükler içinde gayet faydalıdır.

6 yaş grubu çocuklar artık somut düşünebilirler. Bu yaşta ki çocuklar için artık sayılar ve kavramlar anlaşılır durumdadır o yüzden artık daha somut sayılı kavramalı oyunlar tercih edilir ve üretilir.   Yani zeka oyunları yaşa göre değişebilir niteliktedir.

Zeka Geliştirici Oyunlar
Zeka Geliştirici Oyunlar

Yetişkinler Zeka Geliştirici Oyun Oynar Mı?

Yetişkinler içinde zeka geliştirici oyun bulmak mümkündür. Tabi ki bunlar küçük çocukların oynadığı tarzda olamayabilir.

Satranç oyunu yetişkinlere uygun zeka geliştirici bir oyundur. Satranç oynayan kişiler kazanmanın tek bir yoldan olmayacağının farkında olurlar. Çünkü oyunda birçok taş kullanılır ve her birinin farklı hareketleri vardır. Ayrıca rakibinde hamlelerini düşünerek hareket etmek çok önemlidir. Rakibin hamlelerini tahmin edebilmek kendi hamlelerini de belirlemek anlamına gelebilir. Bu yüzden çok yönlü düşünmeyi gerektiren bir yetişkin oyunudur. Bu ve bunun gibi birçok yetişkin oyunu vardır.

Yetişkinler Zeka Geliştirici Bilgisayar Oyunu Oynayabilir Mi?

Küçük yaş gruplarına göre zeka geliştirici bilgisayar oyunu olduğu gibi yetişkinler içinde vardır.  Yetişkinlerde saatini ve sınırı aşmadan bu oyunları oynarsa zararlı bir durum ortaya çıkmaz. Ancak saati ve sınırı aşıldığı takdirde hem yetişkinlerde hem çocuklarda göze zararları olabilir ve ya bağımlı hale gelinebilir.

Zeka oyunları çoğu yaş grubuna hitap edebilir herhangi bir yaş sınırı yoktur sadece gruplara ayrılmıştır. Buda insan yapısına, zekasına, gelişimine uygun olması için farklı gruplara ayrılmış olduğunu gösterir.  Zeka oyunları belirli sınırda sadece belirli grubun oynayacağı oyunlar değillerdir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap